Letošní bohatá úroda vyburcovala Spolek pro udržení tradic v Břestku k tomu, aby uspořádal už třináctý ročník akce Chvála trnce. „Čáru přes rozpočet nám udělalo v minulých dvou letech deštivé počasí. Letos nám počasí přeje a projevilo se to i na účasti lidí. V rámci přeshraniční spolupráce k nám zavítalo na padesát občanů z družební slovenské obce Selec,“ prozradil prezident pořádajícího Spolku pro udržení tradic (SUT) Květoslav Trávníček.

Trnkový svátek odstartoval fotbalový zápas mezi Břestkem a hostujícím Selcem. „Naši ho vyhráli v poměru 2:1, a tak nám Trnkový pohár zůstal doma,“ radoval se Jindřich Krušina, starosta Břestku.

Na vaření trnek pěl chválu starosta Selce Stanislav Svatik. „Ač u nás trnky také rostou, takový hold jim nevzdáváme. Přijeli jsme ale okouknout, jak Břestečtí vaření trnek pořádají,“ prozradil Svatik. V příštím roce chtějí uspořádat podobnou akci i oni v Selci. „Budeme usilovat o to, aby se z vaření trnkového lektvaru stala tradice. Jen nevím, zda seženeme dost trnek, protože ty si chlapi hlídají před ženskými jako oko v hlavě, aby z nich mohli pálit slivovici,“ rozesmál se starosta Selce.

Břesteckým se letos podařilo sehnat na vaření povidel čtyři centy švestek. „Velké množství jsme jich stejně jako v minulých letech dostali od našeho souseda Jiřího Gerži. Švestky jsme proměnili zhruba v jeden metrák povidel,“ prozradil duchovní otec procesu, místní národopisec a bývalý kronikář obce František Malík.

„Povidel navařili hodně, ale tradiční břestecké speciality, kterou je metyje, se na všechny zájemce nedostalo. A tak jsme si s manželkou dali švestkovou omáčku s masem a knedlíkem,“ sdělil Jiří Matyáš z Napajedel.