Jeho premiérový díl mohli diváci sledovat prostřednictvím kanálu youtube.com ve čtvrtek. Autorem myšlenky k vytvoření série zhruba tříminutových edukačních a zábavných videí je majitel uherskohradišťské vinotéky Filip Gajdůšek. Hlavních rolí Jury a Zdeni se ujali herci tamního Slováckého divadla David Vaculík a Jiří Hejcman.

Vznik seriálu podpořila také řada vinařství a vinařských spolků z Břeclavska a Hodonínska. „Podobný formát nám na internetu chyběl. Existuje množství videí, která se točí kolem jídla, cvičení, ale k vínu se nevztahuje téměř nic. Internet je sice plný informací o víně, ale lidi nebaví číst, nezajímá je to. Přemýšlel jsem proto, jak jim problematiku přiblížit zábavněji,“ popsal Gajdůšek.

Myšlenka propojit ryze vinařský seriál s herci ze Slováckého divadla se pak nabídla sama. „Jiří Hejcman je mým dlouholetým zákazníkem,“ zdůvodnil Gajdůšek.

Cílem seriálu má být především oslovit mladší a střední generaci, u níž je víno stále více v oblibě. K zábavné osvětě se připojil i spolek Víno z Čejkovic.

„I my jsme si takzvaně adoptovali jeden díl. Sloužit má mimo jiné jako pozvánka na akci Čejkovická vinná stezka, která se bude konat za začátku května. V tomto dílu se pokusíme odpovědět na to, proč je víno nejzdravějším alkoholem. Ostatně naše stezka je okruhem šesti kilometrů, kdy lidé procházejí mezi vinicemi. A samozřejmě je protkaná stánky s vínem. Takže člověk spojí příjemné s užitečným – zdravý pohyb a víno,“ usmívala se za spolek Marie Novotná.