"Je to mimořádné dílo, ve své době nepochopené. Čechov jej napsal, když mu bylo asi dvacet let a jsou v něm obsaženy motivy všech jeho příštích her," uvedla dramaturgyně Slováckého divadla Iva Šulajová. "Kromě roviny zkrachovalé rodiny je důležité i téma neschopnosti a nemožnosti posunout se v životě dál, chovat se jako lidé a žít život," doplnil Břetislav Rychlík.

Čechovova první hra byla v minulosti na českých jevištích uvedena již několikrát, pod různými názvy. V roce 2001 Moravské divadlo v Olomouci uvedlo Platonova jako Hru bez názvu, devět let jej úspěšně v letech 2005-2014 hrálo i pražské Divadlo na zábradlí pod názvem Platonov je darebák! s Taťjánou Medveckou a Igorem Chmelou v hlavních rolích. V hlavní roli Anny Petrovny Vojnicevové se mohou diváci těšit na Terezu Novotnou, která se od dubna vrátila po mateřské dovolené. Titulní roli vesnického učitele Michaila Platonova ztvární Tomáš Šulaj.

Tomáši, hrajete titulní roli Michaila Platonova. Jak byste tuto postavu charakterizoval?Je to takový hejsek, který bohužel skončil jen jako obyčejný učitel, na což se v té době pohlíželo jinak než dnes. Původní název hry je Darebák Platonov, takže je to darebný člověk, který si nebere servítky. Ne že by přímo chtěl, ale své okolí uráží. Taky je to Don Juan, který opět ne, že by jím chtěl být, ale letí na něho ženy a ty ho v podstatě nakonec udolají.

Co byla první věc, která vás napadla po přečtení textu?
Vzpomněl jsem si na inscenaci Divadla pod Palmovkou, kterou jsem viděl ještě jako student JAMU. Hlavní roli Platonova hrál tenkrát Jiří Langmajer, Annu Vojnicevovou Vilma Cibulková. Bylo to fenomenální představení, které mě velmi zasáhlo, takže když jsem si hru poprvé přečetl, byla to první věc, která se mi vynořila v hlavě.

Inscenaci režíruje Břetislav Rychlík. Jak se vám s ním spolupracuje?
Břetislav Rychlík je velký pohodář. Navíc všechno, co říká hercům, dává smysl, takže to není jako u jiných režisérů, kdy musím dlouho přemýšlet, jak to, co říkají, vlastně mysleli. Pokud se nám podaří všechno, co nám říkal o Čechovovi, dostat do naší inscenace, myslím, že to bude stát za to.

Učím se zas zkombinovat divadlo s rodinou, říká herečka Tereza Novotná„Učím se zas zkombinovat divadlo s rodinou v plném nasazení. Zkouším zapomenout během zkoušek na to, co se děje doma a naopak. Moc mi to nejde, řekla bych, že mám v hlavě solidní guláš," říká s úsměvem herečka Slováckého divadla Tereza Novotná, která se v dubnu vrátila na uherskohradišťské jeviště po mateřské dovolené. A vrhla se rovnou do práce.

Zítra ji čeká první premiéra a velká role v inscenaci Břetislava Rychlíka Platonov - Ztratil Hospodin trpělivost? V prvotině Antona Pavloviče Čechova si zahraje postavu Anny Petrovny Vojnicevové. "Je to vdova po generálmajorovi. Mladá, strašně mladá. Chce žít, to, co je teď a ne to, co je před ní. A ten Platonov, ten darebák, ten nešika a prolhanec… ten ji bere," prozrazuje herečka.

S Platonovem se Tereza Novotná ve své kariéře potkává už podruhé. "Byla to má první inscenace v angažmá v Moravském divadle v Olomouci. Hrála jsem roli kolegyně Petry Staňkové Marii Jefimovnu Grekovovou a vzhledem k tomu, že jsem byla ze všeho tam tak vykulená a vyhukaná, nezůstalo mi v hlavě příliš, raději, jen nějaké střípky příběhu a situací. Řekla bych, že i rozdílné pojetí inscenací mi dovolilo začít zase pěkně od nuly," uzavírá.