Prestižní ocenění za mimořádný jevištní výkon v činohře totiž získala Květa Fialová za roli v Higginsově známé komedii Harold a Maude, v níž od loňského ledna hostuje právě v Uherském Hradišti. Ceny rozdávala Herecká asociace v přímém přenosu České televize v předvečer Mezinárodního dne divadla.

Květa Fialová měla v Národním divadle i doprovod ze Slováckého divadla. V první řadě seděli režisér a ředitel divadla Igor Stránský a herecký partner a kamarád Fialové Josef Kubáník. „Byli jsme celou dobu neuvěřitelně napjatí. Já si z celého toho večera pamatuji tak polovinu, protože jsem byl ve strašném stresu. Ale teď jsem moc šťastný, že Květa Thálii získala,“ popsal těsně po předávání cen Josef Kubáník alias Harold z komedie Harold a Maude.

Jednaosmdesátiletá herečka dostala dokonce trochu symbolicky fialovou Thálii, která byla letos určena právě pro činohru. „Miluji Slovácké divadlo. Miluji Harolda. Jezdím do Uherského Hradiště jako do ráje,“ prohlásila v Národním divadle herecká legenda.

Po předávání cen spolu s přáteli ze Slováckého divadla zašla za oceněnými kolegy do ředitelny Národního divadla. „Chodily mi smsky až do půlnoci. Bylo to úžasné,“ prozradila herečka. Řada gratulací dorazila i od kolegů ze Slováckého divadla. „Byli určitě u televizních obrazovek úplně všichni. Nestačili jsme na gratulace ani odepisovat,“ doplnil Kubáník. Po předávání Thálií si dokonce ministr kultury Jiří Besser nechal zaslat termíny, kdy se bude Harold a Maude v Uherském Hradišti hrát, protože chce komedii vidět na vlastní oči.

Ceny Thálie letos mimořádně finančně podpořil právě ministr kultury a pomohl tak Herecké asociaci, která nenašla sponzora. Ceremoniál pošesté moderoval plzeňský herec, režisér a dramatik Antonín Procházka. Už v úvodu upozornil na novátory a experimentátory, kteří v divadle bourají staré, budují nové a klasická díla odvážně cupují. „Možná, že časem bude vrcholem avantgardy, zahrát tu hru normálně,“ pobavil publikum.