Již popatnácté v tamním areálu muzea Na Mlýně vařili ve starobylé kuchyni povidla, letos ze sto dvaceti kil trnek. Pro ženský pěvecký sbor Tetičky, který má akci pod palcem, začalo kuchtění den předem.

„Musely jsme vyloupat všech sto dvacet kilo trnek, naštěstí jsme měly pěkné velké, a tak to šlo poměrně rychle," popsala páteční přípravné práce Věra Daňková, jedna z Tetiček.

„Ono by se to dalo dělat i s peckami, ale pak bychom to musely přecedit. Takto je to lepší," dodala k technologickému postupu její kolegyně Hana Peňázová.

Pod kotlem Tetičky zatápěly od samého rána, vaření povidel je totiž běh na dlouhou trať.

„První se musí sehnat trnky, po vyloupání se v kotli rozpustí a za ustavičného míchání se pak vaří," vyprávějí Tetičky, zatímco na velkou vařečku nabírají sladkokyselou hmotu z kotle.

Od dvou hodin, kdy akce oficiálně začala, mohli všichni návštěvníci chodit na lízačku. Právě tak se říká ochutnávání nehotových povidel, které hosté olizují z dřevěných vařeček.

Tradiční vaření doprovázelo vystoupení dětského folklorního krúžku Fryštáček za doprovodu cimbálové muziky Andrýsek, zpěv Tetiček a tanec národopisného krúžku Dolněmčan s cimbálovou muzikou Rubáš, která po celou dobu dokreslovala přátelskou atmosférou hrou lidových písní. Do dvoru muzea Na Mlýně v sobotu zavítali také přespolní návštěvníci, někteří až z Čech.

„Jsme na Slovácku na dovolené a na tuto akci jsme se dostali vlastně úplnou náhodou díky tomu, že jsme šli okolo," líčil Radovan Cáder, kterého i s přítelkyní Alenou Polesnou přilákala hudba a vyvěšený plakát.

„Jsem ráda, že jsme se šli podívat, je to tady pěkné a líbí se mi to," netajila se Polesná se spokojeností ohledně návštěvy akce.

Než se povidla navaří, trvá to přes dvanáct hodin, v sobotu se tedy neprodávala právě vyráběná sladká hmota, nýbrž již uvařená předem.

„Povidla, která dnes vaříme, mohou lidé ochutnat na slavnostech vína v Uherském Hradišti," informovala Hana Peňázová s tím, že stánek Dolního Němčí bude jako vždy v Galerii Slováckého muzea pod mikroregionem Bílé Karpaty.

ANDREA GABRIELOVÁ