Ekvádorským divákům se představil tanci z regionu Luhačovského Zálesí a Moravských Kopanic v kroji bojkovském a komenském. Zajímavostí tohoto festivalu byla i volba královny krásy, kdy si každý soubor zvolil svou zástupkyni. FS Světlovan reprezentovala Karolína Pilátová, která v šatech v barvách české vlajky sklidila obrovský potlesk.

Pomyslnou třešničkou na dortu celého festivalu byl denní a noční tříhodinový průvod městem s téměř 600 tisíci nadšenými diváky a několika auty, zdobenými ovocem a květinami. Na závěrečném galavečeru Světlovan do programu zařadili i sólový tanec verbuňk, který měl u diváků obrovský úspěch. Vystoupení, ale i průvody byly fyzicky náročné, protože samotné město Ambato se nachází ve výšce 2.500 m n.m.. Navíc i počasí bylo proměnlivé. Světlovan totiž zavítal do Ekvádoru v období dešťů, takže občas překvapil i déšť a po chvilce už zase svítilo ostré sluníčko. Už po prvním dnu někteří potřebovali zklidňovat spálenou pleť pantenolem.

Voskový model pamětní desky Akce K v ateliéru sochaře Otmara Olivy ve Velehradě.
Estébáckou „Akci K“ připomene obří pamětní deska na Velehradě

Jak je tomu zvykem v těchto zemích, Světlovan absolvoval i několik živých vstupů do televize a rozhlasu. Světlovan byl vůbec prvním folklorním souborem z České republiky, který se tohoto festivalu účastnil, takže byl pro místní obyvatele „exotikou“ a požadavky na společné foto neměly konce.

Během festivalu měli Světlovani možnost se podívat i do místního muzea nebo navštívit lázně v Baňos. Příjemné bylo i seznámení se zdejší indiánskou kulturou a tamní slivovicí, kterou Světlovani přezdívali „bambusovice“. Navštívili i indiánskou vesnici, džungli a vyzkoušeli si i výrobu čokolády, na kterou si sami nasbírali kakaové boby. Okouzlila je i tamější nádherná příroda ležící ve vysokých Andách, ochutnali různé druhy pro nás neznámého ovoce, obdivovali překrásné květiny všude kolem.

Po ukončení festivalu se Světlovan ještě přesunul do Cuency, třetího největšího města Ekvádoru, kde přijel na pozvání pana starosty města. Čekalo ho tam hodinové vystoupení ve vyprodaném divadle. Po práci i zábava, takže po vystoupení v divadle se všichni přesunuli do Prvního českého pivovaru na české pivo s gulášem.

Z Jižní Ameriky si Folklorní soubor Světlovan odvezl mnoho cenných zkušeností a zážitků. Poděkování patří všem sponzorům a příznivcům, bez kterých by se tato cesta za velkou louži nemohla konat.

Autor: Jana Kahounová