Poté, co ji před více než dvěma roky prohlásili památkovým objektem, absolvovala obnovovací kúru, která dala objektu původní podobu z časů zhruba před dvěma stoletími. Letošní etapa v sobě zahrnovala výměnu střešního pláště, výměnu dubových výplní obvodových stěn, omítek a dožilých kamenných prvků a vrat, včetně podlah.
„Z původních materiálů zůstala celá nosná konstrukce, trámy i části výplní stěn. Nové jsou došky, některé výplně i hliněná omítka na kamenné zdi, která se dělala původní technologií smíchání hlíny i plev. Zalíčené je to vápnem. Teď už vypadá stodola jako při své výstavbě někdy před téměř dvěma sty lety,“ přibližuje aktuální stav rekonstrukce spolumajitel usedlosti Petr Janíček. Další novinkou podle Janíčka jsou také od jara vysazené původní dřeviny v zahradě. „Sadili jsme na tři desítky kusů dřínu obecného, který je pro tuto oblast typický, několik oskeruší i desítku lip, jež mají plnit funkci větrolamu s úkolem chránit zahradu,“ popisuje Janíček sadařské aktivity.
Další na řadě stavebních úprav v zemědělské usedlosti u Janíčků bude v příštím roce nejspíš rekonstrukce domku ze 30. let minulého století, který stojí hned vedle obydleného domu ze 70. let. „A možná se pustíme do úpravy dvora, na což už existuje projektová dokumentace. Do původního stavu tam dáme starobylou studnu, doplníme k ní přístřešek, dvorek vydláždíme a vysadíme vinnou révu s ořechy, které tady původně byly,“ vypočítává Janíček další plánované činnosti. K 850 tisícům korun, jež proměna areálu spolkla v roce 2010, se tak letos přidalo dalších 700 tisíc. „Opět na opravu přispěly Zlínský kraj, a to 100 tisíci korunami, a Ministerstvo kultury ČR 300 tisíci korunami. Abychom však dosáhli letošního výsledku, byla nutná masivní investice z rodinných prostředků,“ uzavírá Janíček.
Budoucí využití areálu ponechávají Janíčkovi na míře zájmu obce. Nebrání se umístění exponátů ani jiné spolupráci. Domek výminek by chtěli využívat při různých rodinných i obecních akcích, jako je zabijačka, sušení trnek, krouhání zelí, posezení s přáteli atd. V objektu lze pořádat celou řadu akcí souvisejících s lidovými zvyky.
V současné době usedlost vlastní částečně matka Petra Janíčka a částečně její bratr. Předkové rodiny Janíčkovy byli zemědělci, kteří obhospodařovali v Šumicích zhruba 25 až 30 hektarů půdy. Dodnes se v areálu dochoval výminek se sýpkou v prvním patře a v podkroví se sušárnou luštěnin a máku, vozovna a historická dřevěná stodola. Soubor budov doplňuje obydlený dům ze 70. let minulého století. V zahradě se nacházela také sušárna ovoce, jejíž obnova na původních základech je ve stadiu příprav.