Situace se nelíbí jak provozovatelům kina a diskotéky, tak ani návštěvníkům parku. O svou čerstvou zkušenost ve Smetanových sadech se podělila Pavla Marešová z Uherského Hradiště.

„Chodívám do parku ke kinu na procházky se svými vnučkami. To, co jsem tam však tuto neděli spatřila, mě od nich už do budoucna odradilo. Všude kolem kina se válelo plno střepů. Bílé i zelené ostré kusy skla vypadaly, jako by tam někdo hromadně rozbíjel sklenice od piva,“ popsala Marešová, která dostala strach, aby její pětiletá vnučka nespadla z kola a nepořezala se. Zavolala proto i na městskou policii. „Volala jsem tam poprvé a asi i naposled. Strážník mi totiž oznámil, že situaci nemají městští policisté jak řešit. Prý není v jejich silách místo před diskotékou každý víkend hlídat. Jediné, co prý mohou udělat, je požádat technické služby o uklizení parku,“ dodala Marešová.

Nejen technické služby, ale také provozovatel diskotéky v prostorách kina Hvězda Zdeněk Posselt se každou neděli vydává na sběr odpadků v okolí budovy.

„Nic jiného mi nezbývá. Lahve, které odklízím, ale nepochází z mé diskotéky, takové tam vůbec nemám. A navíc, u mě si nikdo celou lahev alkoholu nekoupí, stálo by ho to moc peněz,“ poznamenal Posselt s tím, že ochranka diskotéky zabezpečuje i to, aby nikdo z návštěvníků ven ani dovnitř žádné sklo nevynášel. Podle Posselta i častých návštěvníků diskotéky se před vchodem na schodech schází nezletilí výtržníci, kteří dovnitř vůbec nejdou. Většinou si přináší svůj alkohol.

Městští strážníci o situaci, kdy se na schodech před diskotékou, tedy i před kinem, každý víkendový večer schází opilá a neukázněná mládež, ví. „Asi polovině mladých není ani patnáct let. Na část prostorů před kinem dohlížíme kamerou, která je umístěná u hlavní křižovatky. Když dostaneme oznámení například o bitce, na místo samozřejmě vyrážíme. Ale každý pátek a sobotu místo kontrolovat nemůžeme, to není v našich silách,“ uvedl velitel městské policie v Uherském Hradišti Jaroslav Ježo.

Jednání městské policie se nelíbí ani provozovatelům kina Hvězda. „Městská policie podle mě zasahuje dle svých možností a jen jako represivní orgán v případě přivolání zaměstnanci kina. Prevence tady zcela schází, ale to je zřejmě dáno nejen personálními limity hlídek, zvláště pak o víkendech,“ vyjádřil se ředitel kina Hvězda Josef Korvas.