Kdy se rozhodli, že se zhostí role stárků při té nejkrásnější události roku v Traplicích, a to o hodech s právem? Už na listopadové rozverné veselici, kterou uspořádali trapličtí folkloristé v rámci obnovených Babských hodů aneb Hodováním naruby, se šuškalo, že jeden stárkovský pár pro letošní hody je jasný. Kdo se jím stane, to chasa držela přísně pod pokličkou.

„Prozradím, že od loňských hodů s právem jsem si s myšlenkou stárkování v letošním roce pohrával. O Babských hodech jsem byl ale definitivně rozhodnutý. Stačilo se jen domluvit s mojí milou, Eliškou, a mohli jsme chase, která nás k tomu nemusela vůbec přemlouvat, oznámit, že role stárků na sebe, ve svém životě poprvé, vezmeme,“ přiznává s pousmáním Jakub Mikuláštík.

Protože hody patří ke koloritu Traplic, Jakubovi rodiče s jeho stárkováním trochu počítali.

„Stárkování se u nás řešilo, už před dvěma roky. A teď, když nebyla žádná překážka, zprávu o tom, že chci stárkovat s radostí přijali. Také Elišku rodiče podpořili a její maminka byla za její stárkování ráda,“ řekne sebejistě Jakub, který jen pár dnů před hody oslavil 22. narozeniny, zatímco jeho stárkyně Eliška, slavila o té propršené hodové sobotě jmeniny.

Při hodech se dá od stárků očekávat, že budou ovládat lidové tance, umět zpívat hodové písně, že budou mít přehled o hodovém zvykosloví, ale také alespoň dílčí schopnost stát v čele chasy. A kdo tedy letošní traplické stárky k folkloru přivedl?

„Maminka. Dlouhá léta tančila v Radovanu. V současnosti je členkou napajedelského Pozdního sběru. Já jsem se často chodívala dívat na jejich vystoupení, takže k folkloru mám vztah prakticky od narození. Téměř rok jsem součástí folklorního souboru Radovan, takže jdu ve šlépějích své milované maminky,“ svěřuje se Eliška.

Jakuba přivedly k folkloru Traplice, přesněji řečeno tamní hody.

„Před lety jsem doma řekl, že bych rád šel na hody v kroji. Protože moji rodiče také za mlada chodili o hodech v krojích, s radostí mi mé přání splnili. A po pár letech hodování mě folklor nevratně polapil,“ přiznává traplický stárek, jenž před šesti měsíci začal kvůli tanci navštěvovat Slovácký krúžek v Praze.

A zatímco Jakub kráčel letos v traplické hodové chase posedmé, Eliška její řady rozšířila popáté.