Kolik památek bude zpřístupněných?

Návštěvníci si letos budou moci prohlédnout celkem jednatřicet našich památek. Je to o čtyři více než vloni.

Mohlo jich být i o pět více, ale práce na obnově kostela v Mařaticích ještě kvůli vysoké vlhkosti zdiva a dlouhodobého procesu vysychání neskončily.

Kterou z památek by návštěvník, který zavítá do Uherského Hradiště úplně poprvé, určitě neměl vynechat?

Je jich hned několik. Každý by měl vidět rozsáhlý barokní soubor jezuitských staveb s kostelem svatého Františka Xaverského, s Galerií Joži Uprky, s expozicí dějin města a také se Slováckou galerií vín. K populárním a nejnavštěvovanějším místům patří i Slovácké muzeum a galerie v bývalé císařské zbrojnici.

Čeká návštěvníky nějaké překvapení či novinka v souvislosti s otevřenými památkami?

Otevřou se i dveře budovy číslo 368 na třídě Maršála Malinovského, kde sídlí uměleckoprůmyslová škola. Po rekonstrukci bude znovu zpřístupněn dům číslo 46 na Mariánském náměstí. Po určité době se otevřou i opravené jezuitské sklepy se zmíněnou Slováckou galerií vín a Stará radnice s obnovenou restaurací v patře. Unikátní příležitostí bude návštěva nejvíce autentické části nechvalně proslulé části justičního paláce – uherskohradišťské věznice, kterou se po dlouhé době ve spolupráci s okresním soudem podařilo znovu zpřístupnit. Prohlídky zde ale budou časově omezené a pouze po organizovaných skupinách. Překvapením bude restaurovaný průchod domem číslo 35, je to takzvaný Portál.

Velmi populárními se staly i komentované prohlídky. Neuvažujete o rozšíření této aktivity?

Komentovaným prohlídkám je věnována klidnější neděle. Prohlídky se uskuteční tři dopoledne a tři odpoledne. Ze čtyř původních nedělních prohlídek jsme počet rozšířili už na šest. Ani toto číslo nemusí být v budoucnu konečné.

Do památek investujete ročně miliony korun. Na Uherském Hradišti je to i vidět. Dokážete tento trend udržet i v následujících letech?

Zřejmě objem prostředků nebude tak obrovský jako v roce uplynulém, kdy jsme dokončovali rekonstrukci jezuitské koleje. Stále realizujeme a připravujeme další projekty, které se památkové zóny týkají. Probíhá obnova mateřské školy a zahájení prací na sousední historické budově základní školy UNESCO. Dokončujeme obnovu kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mařaticích. Patří sem také projekt revitalizace veřejných prostranství v památkové zóně Jezuitská zahrada a Komenského náměstí, který bude realizován s využitím evropské dotace v příštím roce. Zapomenut není ani připravený větší projekt na rekonstrukci Masarykova náměstí. Sledujeme vývoj problému s bývalou věznicí. Investice do objektů a prostranství v historickém centru nikdy neskončí. Jak památky, tak exponované veřejné prostory v historickém centru města vyžadují soustavnou péči, náročnější údržbu než běžné stavby, a tudíž nemalé investice.

Která uherskohradišťská památka je ta vaše nejoblíbenější a proč?

Asi podle nálady a stavu mysli. Někdy je to Galerie Slováckého muzea pro její zvláštní uklidňující atmosféru, jindy Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana v bývalé synagoze s bezpočtem malých i starších nadšených návštěvníků. A někdy sklepy jezuitské koleje s galerií našich fantastických slováckých vín.