„Babice Zimice byla velkým oříškem, v některých scénách měla působit nadmutě jako duchna plná sněhu a v jiných měla být slaboučká a vyzáblá. Jožka Kubáník má na sobě halenu, pod kterou má vycpaný hrb, a přes to všechno je ušit ohromný plášť z padákoviny. Tato látka má ty vlastnosti, že se dobře nese, když tam s ní babice panovačně pochoduje, dobře chytá vítr a krásně poletuje, dá se zmačkat do minimálního objemu, a i rozprostřít do velkých ploch, také na sobě krásně nese projekce. Měla jsem trošku obavy, jestli nás Jožka nechá mu dát paruku a nalepovací ježibabí nos a obočí, protože je proslulý tím, že nesnáší cokoliv nalepeného na obličeji, ale byl ohromný, nechal nás, ať ho přetransformujeme do babice Zimice se vším všudy,“ prozradila výtvarnice Markéta Šlejmarová.

Pohádka O Květušce, zahrádce a babici Zimici. Barbora Nesvadbová a Josef Kubáník.
Pohádka o Květušce a babici Zimici naposledy

Barbora Nesvadbová: Za pracovní setkání se Zojou Mikotovou jsem moc vděčná

Barboro, na jevišti Slováckého divadla sis zahrála Květušku. Máš i jiné divadelní „pohádkové“ zkušenosti?

Moje první pohádková role byla Straka Zlodějka v pohádce Kocour Chlubílek. Byla jsem tehdy na prvním stupni základní školy. Tu pohádku pro nás připravila moje maminka spolu se svými přáteli. Proto i mí kolegové byli mí kamarádi, sestra a mé sestřenice. Jezdili jsme hrát jiným dětem do škol. Moc mě to bavilo.

Pohádku o Květušce, zahrádce a babici Zimici nastudovala režisérka Zoja Mikotová. Jak se ti s ní spolupracovalo?

Za pracovní setkání s paní Zojou Mikotovou jsem moc vděčná. Setkala jsem se s ní jako s pedagožkou na JAMU, kdy často chodila na naše představení. Byla jsem vždy ráda za krátký rozhovor s ní. O herectví, o divadle. Pro člověka na začátku herecké cesty jsou tyhle okamžiky důležité.

Když jsi byla malá, měla jsi ráda pohádky? Hrála sis třeba na princeznu?

Pohádky mám ráda pořád. Nejraději mám rozhlasové pohádky. Poslouchala jsem je od malička a zůstalo mi to dodnes. Ale samozřejmě poslouchám i normální dospělácké rozhlasové hry (úsměv). A místo na princeznu jsem si raději hrávala na tu „holku z podzámčí“.

Iva Šulajová: Proč pohádky patří do Slováckého divadla?Slovácké divadlo uvádělo pohádková představení od začátku svého působení a dodnes jsou, a i do budoucna zůstanou, pravidelnou součástí jeho repertoáru. A co víc, vědomi si chvályhodného „hladu“ po častějších představeních pro naše nejmenší diváky, přinesli jsme pro ně šanci v podobě předplatného s názvem Pohádka.

Jedná se o čtyři pohádková představení během školního roku, která jsou s pečlivostí vybírána, jak co se kvality nastudování a provedení týče, tak co se týče pestrosti žánrové – aby děti poznaly, že divadlo se dá dělat různými způsoby – někdy víc hudebně, s písničkami, někdy zase výtvarně, třeba s loutkou.

V rámci předplatného lze vidět jednu inscenaci Slováckého divadla, letos je to naše muzikálová novinka Anička a bylinkové kouzlo a tři hostující soubory. Pohádkové předpatné má velký úspěch, díky kterému jsme nabídku rozšířili na dvě předplatitelské skupiny.