Kamery jsou však trnem v oku jeho sousedům, protože jsou namířeny tak, že snímají celou ulici.

„Nepřeji si, aby nás tady někdo ze sousedů natáčel. Nechci, aby každý pohyb mě a mojí rodiny někdo monitoroval,“ sdělil rozčilený soused Lubomír Šudřich. „Nespokojený je také jeho syn. „Před časem si mě a moje kamarády soused také natáčel na kameru, když jsme grilovali na naší zahradě. To se mi opravdu nelíbí,“ uvedl Adam Šudřich. Jeho otec tvrdí, že situaci sami se sousedem nevyřeší. „Nekomunikujeme spolu, vloni v létě uhodil mého syna a případ stále není nijak vyřešený.

Lubomír Šudřich se obrátil také na starostu Uherského Ostrohu. Ten to však popírá. „Pan Šudřich se mnou o tomto nemluvil. V minulosti si strážník umístil kameru na sloup veřejného osvětlení. Tehdy jsme mu nařídili, aby ji sundal. V současné době ale tento problém jako město nejspíš nevyřešíme. Kameru má totiž umístěnou na svém domě,“ poznamenal starosta Uherského Ostrohu Vlastimil Vaněk. Podle něj se zákon o ochraně osobních údajů nevztahuje na fyzické osoby, které si záznam pořizují pro vlastní potřebu. „Může argumentovat tím, že si hlídá prostor před svým domem a chrání si tak svůj majetek. V tom případě se člověk, kterému kamery vadí, nejspíš nemá jak bránit. Musel by mu asi v osobním sporu dokázat, že to neslouží osobní potřebě,“ myslí si Vaněk. Podle policejní mluvčí Jitky Zámečníkové se nejedná o trestný čin.

Co si o situaci myslíte? Natáčel vás někdy soused na kameru? Zapojte se do diskuze pod článkem.

„Může se jednat o protiprávní zásah do osobních práv, čímž se zabývá občanský zákoník. Poškozený se může bránit žalobou v občansko–právním řízení. V úvahu přichází také postižení pro přestupek,“ podotkla uherskohradišťská právnička Andrea Kuchařová. Podle ní je totiž nutné prokázat, jestli se jedná pouze o monitoring nebo jestli natáčením vzniká i záznam. „Jestliže by člověk pořizoval záznam, který by například dále zpracovával, postižitelné to určitě je. Pokud by se jednalo o monitoring, jako bývá například v obchodech, nikdo by toho člověka nejspíš nepotrestal,“ dodala Kuchařová.

Lubomír Šudřich uvedl, že chce záležitost řešit dál podáním stížnosti.

Jaroslava Gajdu, který je podle jeho kolegů v současné době „ve stavu nemocných“ se nám podařilo zastihnout na jeho soukromém mobilním telefonu. S redaktorkou však hovořit nechtěl. Při prvním telefonátu zvedl sluchátko a poté, co mu řekla, že je ze Slováckého deníku a chce se ho na něco zeptat, hovor ukončil. Při druhém pokusu o spojení sdělila, že mu chce dát prostor k vyjádření ohledně kamer nainstalovaných na jeho domě. „Pan Gajda na vás nemá náladu ani čas. Sbohem,“ sdělil do telefonu Gajda předtím, než jej opět položil.