Frontová linie se k Uherskobrodsku blížila od Strání. Němci proti 40. sovětské armádě generálporučíka Žmačenka a ukrajinským vojskům, které spolu působily v rámci druhého ukrajinského frontu, připravili obranná postavení na hřebenech Bílých Karpat. Trvalo deset dnů, než se osvobozenecké jednotky na hřebeny probojovaly. Záhy poté následovalo osvobození Uherského Brodu, odkud byli Němci vytlačeni 26. dubna, a dalších obcí.
Bez jediného výstřelu byl osvobozen Hluk, odkud okupanti kvapně ustupovali. „Munici už téměř neměli a netajili se přesvědčením, že válku prohráli. Při odjezdu v noci 26. dubna brali z domů u silnice všechno, co se jim hodilo," popsala v hlucké kronice Anna Bachánková. Poslední němečtí vojáci opustili obec 27. dubna 1945 ještě před příchodem osvoboditelů. Stihli však podminovat všech šest hluckých mostů. Následné výbuchy je zcela zničily a poškodily také přes čtyři desítky domů.
Den před tím se frontová linie na pár dnů zastavila před Uherským Hradištěm.
„Německé vojsko umístěné v uherskohradiš¬ťských kasárnách s vědomím, co se na něj řítí, město houfně opouštělo," uvedla historička Slováckého muzea Blanka Rašticová s tím, že válečná vřava zuřila v metropoli Slovácka až do 1. května, kdy konečně nacisté ustoupili a stáhli se na severozápad. Vojskům druhému ukrajinskému frontu, které město osvobodily, v té době velel sovětský maršál Rodion Jakovlevič Malinovskij.
Osvoboditelé však postupovali také ze směru od Hodonína a Uherského Ostrohu. Odtamtud se vojska sunula ke Starému Městu a poté k Napajedlům.
Region postupně začínal slavit, vzdorující okupační jednotky přesto napáchaly škody, kvůli nimž některé obce místo radosti zaplavila bolest. Týkalo se to například rodin, které postihla tragédie ve Vápenicích. „Devatenáct mužů ze Salaše se předposlední dubnový den rozhodlo připojit k partyzánům a pomoci tak ukončit druhou světovou válku. Narazili ale na Vlasovce a Němce, kteří se vydávali za partyzány. Ti je odvedli do Vápenic a tam je bestiálně postříleli," přiblížil neštěstí Jan Štokman, předseda Okresního výboru Českého svazu bojovníků za svobodu. Smrti neunikla ani svědkyně, která děsivému činu přihlížela.
SLEDOVALI JSME 70. výročí od ukončení 2. světové války na Slovácku