Hradčovicím dominuje starosta Popelka, Osvětimany jsou rozhádané kvůli fotbalu

K velké změně došlo například v Boršicích. Dosavadní starosta Petr Matoušek (ODS a NK) obdržel od obyvatel pouhých 150 hlasů a do patnáctičlenného zastupitelstva se dostal jako poslední. Zvítězila TOP09 (19,84%) v čele s vinařem Aloisem Tománkem.

„Chtěli bychom uklidnit vztahy mezi lidmi, které za bývalého starosty nebyly moc dobré. Do koalice určitě půjdeme s Ekologickým sdružením Zahrada Moravy, Věcmi veřejnými a jednáme ještě s KDU-ČSL,“ řekl Tománek.

Značně nepřehledná je povolební situace v Osvětimanech. V městysi s osmi sty padesáti obyvateli poskládali třináct kandidátek, z nichž devět uspělo. Tamní Nezávislí v čele se současným starostou Josefem Bartoňkem sice získali nejvíce hlasů (15,14%), podle jejich lídra však zřejmě půjdou do opozice.

„Druhá nejsilnější strana SPOZ (10,9%) kandidovala proti nám. Dokážeme se dohodnout s dalšími třemi kandidátkami, ale s ostatními to je složitější. Tím jsme v těsné menšině,“ uvedl Bartoněk. Problém prý spočívá v tom, že se obec rozdělila na dva tábory. „Každý má jiné priority a představy o jejich prosazování. My máme ty své, na druhé straně barikády stojí lidé pohybující se kolem osvětimanského fotbalu, včetně místostarosty Lubomíra Berky,“ dodal starosta. Berka se však ohradil. „Pozor, já jsem žádné požadavky za fotbalisty nevznášel, pouze jsem je podpořil. A ambice na ifunkci starosty nemám. Oslovili mě už před osmi lety a nyní též, ale já rád učím na hradišťském gymnáziu. Práci se studenty mám rád, takže starostou nebudu,“ zdůraznil současný místostarosta Berka. Kdo se tedy nakonec ujme vlády nad Osvětimany, je zatím ve hvězdách.

Naprosto jasně jsou naopak rozdány karty v Hradčovicích, kde téměř tři ze čtyř voličů dali své hlasy Sdružení pro Hradčovice, v jehož čele stojí současný starosta Jan Popelka. „Plynule tak pokračujeme dál v započaté práci. Na hody, které budeme o tomto víkendu slavit, jsme dokončili opravu zdi kostela. Teď se chystáme vybudovat kus kanalizace na konci vesnice, v projektové fázi je rozšíření komunikace v lokalitě Padělky. Rozjednáno je i zřízení výtahu v budově obecního úřadu,“ vyjmenoval Popelka projekty, kterými se budou zastupitelé v nejbližší budoucnosti zabývat.

Ve Strání na moravsko-slovenském pomezí zvítězila KDU-ČSL, ve volbách vedená starostou Pavlem Mimochodkem. Ten své zastupitelské křeslo obhájil, obyvatelé však častěji křížkovali jméno Ondřeje Benešíka. Nabízí se tedy otázka, zda Benešík, aktuálně i krajský zastupitel, přebere po Mimochodkovi starostovské žezlo. „Je to jedna ze tří možností, o kterých se nyní budeme bavit s nově zvolenými zastupiteli,“ podotkl Benešík, který je ochotný vést jednání o koalici s kýmkoliv. „Tak to na vesnici funguje. U nás většina lidí křížkuje napříč stranami a politika je spíš o lidech než o partajích,“ řekl Benešík.

S tím souhlasí i starosta Babic Miloslav Maňásek. „My jsme nějaké koalice nikdy netvořili, vždycky jsme se dohodli napříč zastupitelstvem. Na úvodní schůzi si řekneme, abychom zapomněli na strany a raději přemýšleli, co jsme schopni udělat pro obec,“ poodhalil plentu zákulisí babické politiky Maňásek, jehož KSČM v obci opět zvítězila. Šedesátiletý starosta pokládá za nejdůležitější schopnost využívat štědrou evropskou kasu. „Momentálně panuje období, kdy se naskýtají obrovské možnosti zlepšení života v obci díky dotacím z Evropské unie. Už jsme jich řadu získali a další máme rozjednané,“ upřesnil Maňásek priority babického zastupitelstva pro další čtyři roky.

Ve více než polovině vesnic na Slovácku zvítězila místní sdružení nezávislých. KDU- -ČSL uspěla v šestnácti vesnicích, ODS v sedmi a Starostové a nezávislí v šesti. Po dvou prvenstvích si připsali komunisté a TOP09, sociální demokraté ovládli jednu vesnici.