Zpráva o tom, že v Uherském Hradišti připravuje další bláznivou komedii, vyvolala mezi diváky nadšení a režisér stál před nesnadným úkolem dostát své pověsti. Povedlo se. Komedie 1+2=6 měla takový úspěch, že diváci okamžitě vyprodali všechny dostupné lístky.

V divadle jsou sice prázdniny a herci se do něj vrátí až za měsíc, ale Slovácké divadlo na sklonku sezony zabodovalo s dalším hitem a jste pod ním podepsaný právě vy…

To asi myslíte komedii 1+2=6. Ano, měla premiéru v květnu a podle ohlasů to vypadá, že se divákům líbí, což mě jako režiséra moc těší.

Prý se její kvalita dá dokonce porovnávat s Rychlými šípy…

Vážně? Jestli to nebude tím, že v ní hrají skoro všichni z Rychlých šípů.

O čem vlastně hra 1+2=6 pojednává?

Je to veselohra o taxikáři, který má dvě manželky a jednoho povedeného kamaráda. Víc neprozradím, protože hra je založena na četných dějových překvapeních a nechci o ně diváka ochuzovat. Co snad ale mohu prozradit, je, že právě zápletky kolem tohoto povedeného trojúhelníku jsou od autora skvěle komicky vystavěny. Diváci se opravdu mají na co těšit.

Jak se soubor Slováckého divadla podle vás dokázal poprat s žánrem bláznivé komedie?

Já myslím, že dobře. Talent na to mají a pro hraní bláznivé komedie platí stejné herecké principy jako u každého jiného komediálního žánru. Je to jen o pravdivosti a míře nadsázky. Nejlépe to ale ohodnotili diváci. Všechna představení byla beznadějně vyprodána. A i když se vstupenky na září začnou prodávat až od 20. srpna, je divadelní mail zavalený žádostmi o lístky na nejbližší představení.

To vás jako režiséra musí velmi těšit.

Samozřejmě. Jednou se mi dokonce stalo, že jsem se přišel podívat, jak to hercům jde, měl jsem s sebou i deníček, že si napíšu poznámky a herecké připomínky a zjistil jsem, že si nemám kam sednout, protože v hledišti nebylo jediné volné místo.

Koho jste obsadil do hlavních rolí a proč právě je?

Nejdůležitější čtveřici tvoří Zdeněk Trčálek, jeho dvě manželky hrají Jitka Josková a Tereza Novotná a zmiňovaným kamarádem je Josef Kubáník. A proč právě oni? Protože vyhovovali typově, což je pro divadlo ideální obecně. Navíc jsou konkrétně pro mne, a doufejme i následně pro diváky, ideální, co se týká právě komediálního herectví. Prostě komedianti. A ještě jsou pracovití a skromní! A to, že pijou, smilní a kradou slepice, jsou pomluvy. (Smích.)

První zkouška se uskutečnila netradičně u vás na zahradě. To musíte mít herce hodně rád, že jste si je pustil až domů…

Tak za prvé, až domů se nedostali – byli jen na zahradě. A za druhé, jsou normální, vychovaní lidé, tak proč ne. Vše proběhlo ve vší slušnosti, nikdo se neopil a sousedé si nestěžovali. Teda akorát pan Z., že se mu ztratila jedna slepice.

Jak jste byl nakonec spokojený s premiérou?

Moc. Dostal jsem spoustu dárků a pochval. (Smích.)

V některých médiích proběhla informace o tom, že na komedii spolupracoval i populární Ondřej Brzobohatý.

Ano. Dělal ke hře výbornou scénickou muziku.

Jak vůbec k jeho oslovení došlo?

Bylo to jednoduché – Ondra už nějaký čas, krom toho že má svou kapelu a hraje v televizi a na divadle, stíhá ještě psát pro divadlo i televizi zajímavou muziku. No a protože mladých a talentovaných není nikdy dost, oslovili jsme ho a on souhlasil se spoluprací.

Oslovili jste ho? Jak se to dělá? Zvednete telefon a zavoláte mu?

Nebyl to problém, protože Ondra vystupoval kdysi v Manéži u Bolka Polívky společně s Rychlými šípy ze Slováckého divadla, a znal se tak s některými. Především ho pak svou dobrou povahou zaujalo Dlouhé Bidlo.

Co Brzobohatý na komedii říkal?

Ještě ji neviděl, měl před začátkem prázdnin spoustu práce s novou deskou, měl by se v Hradišti ale objevit někdy v září.

Kdy budou tedy nejbližší zářijové reprízy?

V září se bude komedie 1+2=6 hrát čtyřikrát a lístky se začnou prodávat už 20. srpna. Ale asi zase bude platit, že největší štěstí budou mít ti nejrychlejší.