Příběh židovského herce, který je vyhozen z divadla, ale v převleku za dokonalého árijce se do něj vrací a rozehrává tak šílenou hru o život, je podle odborníků jednou z nejlepších her, jež v současnosti vznikly. Režisér Igor Stránský se zamýšlí nad hrou samotnou, ale i nad divadelní režií.

„Při večerním sezení na letošních slavnostech vína jsem se dostal do ryze pánské společnosti. Zábava byla v plném proudu, když jsem náhle dostal otázku, při které všichni přítomní s vyzývavým pohledem ztichli. Může nám říci diskrétně ředitel divadla, kolik měl za svoji uměleckou dráhu milenek?“ vzpomíná režisér a ředitel divadla v jedné osobě.

FOTOGALERIE ZDE

„Když jsem po chvilce sdělil číslo 72, vyzývavé pohledy kolem sedících pánů se změnily v překvapivé a nevěřící. To už jsem nestačil zadržovat úsměv a začal vyprávět o svých dvaasedmdesáti milostných dobrodružstvích – každá hra, kterou režíruji, je totiž jako krásná žena, kterou se snažím dobýt. Láska, při níž se objevují dosud nepoznané světy lidských osudů, láska, která vás dokáže dostat nejenom do pomyslných nebes, nýbrž i na hranici vašich sil. Ještěže mám vedle sebe manželku, která dokáže, někdy s krajním vypětím, mé lásky tolerovat. Ve své zamilovanosti jsem totiž pro své okolí mnohdy velice nepříjemný. Po premiéře nastává čas klidu, vztahy se vesměs urovnají. Na chvíli. Protože co nevidět zaklepe na dveře láska nová, v současné době s pořadovým číslem 73. A tak jsem se ocitl v náruči Jámy lvové,“ uvedl divadelní principál, jenž má na svém kontě tituly jako Maryša, Othello, Cyrano de Bergerac a další.

Hra rakouského dramatika Felixe Mitterera V jámě lvové patří mezi nejlepší dramatické texty, které byly v posledních deseti letech v Evropě napsány. „U této hry jsem stoprocentně přesvědčen o jejím diváckém úspěchu,“ uzavřel Stránský s pozvánkou na dnešní premiéru. Hlavní roli v napínavém příběhu vytvoří Martin Vrtáček.

Josef Kajetán