„Antika nabízí základní archetypální vyprávění. Příběhy, které budou do konce světa stále stejné. S takovými se člověk v určité fázi života potřebuje popásat,“ přemýšlí nad náročnou výzvou devětadvacetiletý režisér Honzírek.

Honzírkovo jméno je divákům Slováckého divadla známé. Na Malé scéně uvedl předloni na podzim světovou premiéru hry Léto v Laponsku a právě při ní se seznámil s herečkou Irenou Vackovou, která hrála jednu z hlavních postav. Nyní se rozhodl svěřit jí titulní roli.

Ačkoliv Medeia patří k vysněným rolím hereček, Irena Vacková přiznává, že její případ to není.

„Nemám vysněné role. Ráda se nechám překvapovat, co všechno ve mně režiséři vidí. Vysněné role totiž mají už ve vaší hlavě svou podobu a je potom hrozně těžké vaši představu podřizovat režisérovi a inscenačnímu týmu,“ řekla Vacková.

Slovácké divadlo je však známé snahou přicházet s novými originálními výklady uváděných her. Jak tomu bude v tomto případě?

„Inscenace si drží svůj neopakovatelný odér, své motivace, své problémy a jejich řešení. Čas a prostor tkví ovšem v naší době, teď a tady, v Evropě roku 2008,“ zamýšlí se nad inscenovanou hrou Jiří Honzírek. „Medeia je cizinka - „barbarka“, říká se ve hře. Iason ji dovezl do civilizovaného světa, do našeho světa. Přesto vypadá jako domestikovaná, po letech se už chová jako my, je Evropanka. A pak přijde krize a ona ji řeší naprosto nestandardně. Nestandardně pro nás, standardně pro ni, protože každá kultura má jiné standardy. Střet kultur ve sjednocené Evropě, tím Medeia oslovuje současného diváka,“ přibližuje režisér. Vedle Ireny Vackové se diváci předposlední březnovou sobotu mohou těšit i na Tomáše Šulaje, Kamila Pulce, Pavla Majkuse a další herce. Scénu navrhl Radek Otýpka, kostýmy jsou dílem Evy Jiřikovské, dramaturgyní je Hana Hložková.

Premiéra je beznadějně vyprodaná, na další reprízy zbývají v pokladně poslední vstupenky.

„Jejich počet se pohybuje v řádu desítek. O Medeiu je velký zájem od chvíle, kdy jsme oznámili, že ji nastudujeme. Počítáme, že po premiéře se ještě zvýší,“ shrnuje Marie Svozilová z programového oddělení divadla.

(poh)