Divadelníkům k rekordu stačilo mít alespoň 8 tisíc předplatitelů, což se nakonec povedlo. "Euforie, nadšení a úleva," to prožívala manažerka divadla Jitka Honsová poté, co se o rekordu dozvěděla.

Jitko, bylo těžké získat 8000 předplatitelů?

Bylo především těžké je všechny obsloužit k jejich spokojenosti. Usadit 8000 lidí do divadla o 378 místech je docela oříšek. Navíc v divadle došlo k velkým personálním změnám (odchody do důchodu, návraty po mateřských), a tak ti, kteří 8000 předplatitelů obsluhovali v předešlých letech, nám s tím najednou nemohli pomoci. A stalo se, že došlo i k nedorozumění. Doufám ale, že jsme si to se všemi vyříkali a diváci nám zachovají přízeň i v budoucnu. Momentálně pracujeme na zkvalitnění služeb s odbavováním předplatného na příští rok.

Jaké byly vaše pocity, když jste se dozvěděla, že se rekord povedl?

Euforie, nadšení a úleva. Miluju divadlo a moc mě těší, že tady na Slovácku v tom nejsem sama. Přebírání certifikátu byla již jen třešnička na dortu toho večera. Nejkrásnější pocit, pocit hrdosti a obrovské pocty, že můžu pracovat pro tak skvělé divadlo, jsem zažila i při potlesku ve stoje po představení Pokrevní bratři, které se v ten večer hrálo. Vidět dojaté a spokojené diváky je pro mě největší zážitek. Divadlo mě velmi nabíjí a neskutečně baví.

Co tak velký počet předplatitelů pro vás znamená?

Je to především obrovský závazek vůči divákům, abychom je při tak veliké důvěře, kterou v divadlo dlouhodobě vkládají, nezklamali. A jsem ráda, že Slovácké divadlo má velkou možnost obohacení a katarze. Repertoár divadla je totiž velmi pestrý a nepodbízivý. Nehrajeme samé komedie, i když víme, že ty jsou divácky nejúspěšnější, ale dáváme velký prostor i jiným tipům dramat, které se logicky ne vždy setkají s přijetím diváků. Posláním Slováckého divadla je "hledání společenské a mravní identity člověka a jeho citové a myšlenkové obohacení". A mě velmi těší a vážím si toho, že jsou si toho naši diváci vědomi a že nás v tom podporují.

Chystáte nějaké oslavy?

První oslavou bylo odhalení fotek našich herců v životní velikosti ve foyer, další pak samotné vyhlášení rekordu panem Miroslavem Markem, prezidentem Agentury Dobrý den z Pelhřimova, která rekordy u nás eviduje. Přemýšlíme i nad dalšími akcemi, něco se rýsuje na konec sezóny. Co to bude, ale zatím neprozradím

Jak to všechno začalo

Na začátku října, během oslav sedmdesátých narozenin Slováckého divadla, divadelníci vyhlásili pokus o zápis do České knihy rekordů jako činoherní divadlo s nejvyšším počtem předplatitelů. A diváci neotáleli. Prvním, kdo si předplatné pořídil, byl bývalý ředitel divadla Igor Stránský. Přidávali se k němu další – starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha, ředitel nemocnice Petr Sládek, senioři, studenti i samotní divadelníci.

Za měsíc tisíce zájemců

Ihned po vyhlášení pokusu se mezi diváky strhla lavina zájmu o koupi předplatného. Denně do divadla chodily desítky nových žádostí. V listopadu už jich bylo více než dva tisíce a dámy v marketingovém oddělení měly plné ruce práce. Měsíc na to už divadelníci hlásili přes 5 000 předplatitelů. „Je to náročné, tolik žádostí jsme za dva měsíce nečekali. Ale samozřejmě nás zájem diváků velmi těší," usmívaly se pracovnice v marketingovém oddělení. V únoru, měsíc před ukončením pokusu, byli v divadle všichni napjatí. Počty nebyly vůbec jasné. „Pokulhávali jsme v závěrečném zpracování, nevěděli jsme ani, jestli dosáhneme osmi tisíc," prozradil ředitel divadla Michal Zetel.

Rekord je pokořený

Na konci února už však bylo jasno – rekord se povedl. Uherskohradišťská scéna po páté za sebou získala více než 8 000 předplatitelů. Vyhlášení finálního počtu předplatitelů a jeho registrace do České knihy rekordů agentury Dobrý den proběhlo 21. března po představení Pokrevní bratři za účasti prezidenta agentury Miroslava Marka, který divadelníkům předal certifikát o vytvoření rekordu.

Prezident agentury Dobrý den Miroslav Marek: U nás v Pelhřimově - městě rekordů se setkáváme s mnoha druhy pokusů o zápis do rekordmanských tabulek. Každý má svá specifika a vyžaduje jakési úsilí. Ale tento byl jiný už tím, že šlo o jakousi vzájemnost - mezi Slováckým divadlem a jeho diváctvem. Jeden bez druhého by v tomto snažení nedokázal nic. Přitom jsou města, kde se divadelní předplatné ruší, protože nelze naplnit hlediště. O to je tento počin cennější. I o to, že všude kolem je cítit, jak se diváci těší na své herce a herci na své diváky! Prostě vzájemnost.

A tak ještě jednou blahopřeji k úžasnému zápisu do České knihy rekordů. Byl jsem uchvácen nejen samotným rekordem, ale i představením Pokrevní bratři a po jeho zhlédnutí už lépe chápu, proč je zde tolik předplatitelů.

Celý zážitek onoho večera u byl pro mne tak trochu jako z jiné planety a všem, kteří mají možnost pobývat na planetě zvané Slovácké divadlo malinko závidím, byť si umím dobře představit, co je za tím vším práce. Přeji divadlu vše dobré.

Prezident Herecké asociace Jiří Hromada: Těší mne za celou hereckou rodinu, že Slovácké divadlo nemusí kočovat za diváckou přízní po hospodských pódiích na sudech… Mrzí mne ale, že musí dnes usilovat o rekordy v návštěvnosti, aby uhájila přirozenou podporu tvorby, navzdory neviditelné ruce trhu… Ale upřímně gratuluji divákům Uherského Hradiště k takovému divadlu. Lamte i nadále rekordům vaz.

Autor: Josef Kajetán