30. června
První pomoc od začátku prázdnin ve Veselí nad Moravou skončila. Do konce června zajišťovala chod lékařské služby první pomoci Nemocnice Kyjov. Zřizovatelem byl Jihomoravský kraj. „Ten se rozhodl, že tuto činnost omezí. Řekl, že nám přispěje nějakou částku a novým zřizovatelem lékařské služby první pomoci se staneme my, jako město Veselí nad Moravou,“ uvedl veselský starosta Miloš Kozumplík.
9. července
Policie podezřívá lékaře z kyjovské nemocnice, kteří měli vystavovat falešné recepty a obohacovat se tak na úkor zdravotní pojišťovny. „Zahájili jsme úkony v trestním řízení pro podezření z trestného činu podvodu. V tuto chvíli máme dvě podezřelé osoby,“ řekl minulý pátek krajský policejní mluvčí Pavel Šváb. Podle něj měli lékaři předepisovat léky na pacienty, kteří o tom nevěděli, a tímto způsobem se obohacovat na úkor zdravotní pojišťovny.
„Rozsah škod jde podle prvních analýz do milionů korun,“ informoval mluvčí kyjovské nemocnice Tomáš Zdechovský. Ten popsal způsob, jak se měli lékaři obohacovat tak, že nejdříve zcizili recepty kyjovské nemocnice, vypsali na ně léky plně hrazené pojišťovnou, a ty si pak buď vyzvedli, nebo nikoliv. Na podvody s léky přišli v nemocnici před pár týdny a okamžitě se obrátili na policii.
„Ihned jsme také provedli interní audit a napsali dopis zdravotním pojišťovnám,“ sdělil Zdechovský. Podle něj se podvody mohou týkat několika zdravotních pojišťoven. Škoda však vznikne také nemocnici v Kyjově. „Nemocnice fakturovala zdravotní pojišťovně za léky, které vybral někdo jiný, než na koho byl napsaný recept. Jakmile to pojišťovna zjistí, bude chtít peníze zpět po nemocnici,“ konstatoval tehdy Zdechovský.
11. července
Lékaři, kteří měli podvádět s předpisy léků, působili ve Veselí nad Moravou. Veselská pohotovost byla ztrátová, proto od 1. července zanikla. Ke konečnému rozhodnutí o zrušení přispěl podle Zdechovského nakonec i fakt, že se vedení kraje dovědělo o kauze s podvody. Podezřelí doktoři sloužili na pohotovosti jako externisté. Finta byla dobře promyšlená. Že se na vše nakonec přišlo, způsobila jedna pozorná pacientka. Ta si při kontrole svého přehledu všimla, že jsou na ni vykázány léky, které nikdy neužívala. Na začátku května provedla proto pojišťovna kontrolu a zjistila, že přišla o více než sto sedmdesát tisíc korun.
„Vedení nemocnice na podvod nemohlo přijít samo. Formuláře nám byly ukradeny. Lékaři předepisovali léky s naším razítkem. Recepty proto vůbec neprošly naším systémem,“ uvedl ředitel nemocnice Josef Pejchl. Jak jej doplnila náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Eva Havlíková, šlo navíc o léky, které při pohotovosti ani nemají být předepisované.
Zatím není jasné, jestli se doktoři obohacovali jen prostřednictvím provize, nebo jestli léky vždy i vybírali, nebo dokonce dál prodávali.
Vedení nemocnice předpokládá, že v takovém rozsahu muselo jít o organizovanou skupinu. Nemocnice zatím podala trestní oznámení jen na dvě osoby.
12. července
Lékaři, kteří měli ukradené předpisy kyjovské nemocnice vypisovat na nic netušící pacienty, použili jejich osobní data. Alespoň to tvrdí vedení kyjovské nemocnice. „Recepty byly psané na pacienty, kteří dokonce vůbec na pohotovosti nebyli. Zkoušeli jsme to zjišťovat,“ řekla náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Eva Havlíková.
„Z toho je jasné, že došlo také k manipulaci s osobními údaji pacientů. Jelikož na pohotovosti nebyli, lékaři neměli mít jejich dokumentaci vůbec v rukou,“ doplnil ředitel kyjovské nemocnice Josef Pejchl.
13. července
Deník zjišťoval, jaké stanovisko zaujala k případu lékařská komora. Ta se kauzou zabývat nechce. Podle předsedy jejího okresního sdružení v Hodoníně Jiřího Matušky by komora musela dostat nejdříve oficiální podnět. Ten by musel přijít od policie, kraje či konkrétního pacienta. Revizní komise lékařské komory v Hodoníně zatím podle jejího člena Josefa Blažka žádný podnět neobdržela. „Lékařská komora s tím nemůže v současnosti nic dělat, protože existuje presumpce nevinny. Neexistuje žádné obvinění, zatím jde jen o podezření. Nyní je to na policii,“ konstatoval Blažek.