Jaroslavo, mohla byste, prosím, v krátkosti charakterizovat Marvinův pokoj?

Hra amerického dramatika Scotta McPhersona, který krátce po jejím napsání zemřel, nás vtáhne do příběhu dvou sester, které se po dvaceti letech odloučení opět setkávají. Zákeřná nemoc, která postihne jednu z nich, mění život jim i jejich rodinám. Je to hra o životě, pochopení, lásce, naději i sebeobětování.

Novinka je o smrti a nemoci. Zkoušení takové inscenace musí být asi velmi, hlavně tedy psychicky náročné, že?

Určitě. Je náročné to hledání jemných nitek citů, sbližování, porozumění i strachu. Ano, občas se při zkoušení dostanu do stavu ,,smutnění,,, ale naštěstí mám vedle sebe moc fajn kolegy, kteří mě v tom smutku nenechají  dlouho utápět. Oni jsou taková moje terapie humorem. Jsou milí, vtipní a já jim za to touto cestou moc děkuji.

Zdroj: Archiv Slováckého divadla

Ztvárníte hlavní postavu Bessie. Jaká je?

Jak popsat Bessie. Je to člověk, který svůj osobní život obětoval péči o nemocného otce a tetu. Dobrovolně? Nedobrovolně? Má pečovatelské sklony a pocit obrovské zodpovědnosti, nebo se bojí žít svůj vlastní život? Myslím, že Bessie charakterizuje tato věta z inscenace: ,,Mám takové štěstí, že mi bylo dáno mít někoho tolik ráda. Mám takové štěstí."

Co bylo pro vás při zkoušení této role nejtěžší?

Asi snaha o to, aby Bessie nevypadala jako trpitelka, ale normální ženská se všemi klady i zápory. Najít tu správnou míru humoru i citovosti.

Režisér inscenace Michal Zetel na zahajovací zkoušce říkal, že jedno z hlavních témat zní: „Krev není voda". Tedy že je jedno, co zdědíme v genech, ale že stojíme sami za svými činy. Souhlasíte s tím?

No, já to vnímám asi takto - jasně, že za vše co uděláme, stojí jen a jen naše vlastní rozhodnutí a svědomí. Ale geny jsou pěkná mrška a mohou nám dost zavařit. (úsměv)

Věříte na osud? Že co se má stát se stejně stane?

Ano, věřím. Dokonce věřím i kartám a numerologii. Mám s tím osobní zkušenost. Věřím, že svému osudu člověk neunikne, ale může ho trochu usměrnit, trochu pootočit, posunout. Ale stejně dojde dřív nebo později tam, kde je mu určeno.

Jsou role, které se zadřou hercům pod kůži, a někdy nebývá lehké z postavy vystoupit. Máte také takovou zkušenost? A myslíte, že tomu tak bude i v případě Bessie?

Asi mám velký pud sebezáchovy nebo velké štěstí, že mi stačí po ,,děkovačce,, chvíli posedět v šatně a během odličování se ve mě všechny prožitky i napětí z jeviště pomalu utlumují. Když pak odcházím z divadla, cítím už jen příjemnou únavu, ne smutek. Tak snad to bude takto fungovat i u téhle krásné role Bessie.

Podle této inscenace vznikl i stejnojmenný oscarový film. Viděla jste jej? A inspirovala vás něčím filmová Bessie?

Ne, ne. Flm jsem neviděla a záměrně jsem se na něho před zkoušením ani nepodívala. Moc ráda si ho po premiéře zkouknu i kvůli jeho úžasnému obsazení. Ale mám strach, že by mě to ve zkoušení ovlivňovalo. Jenže divadlo má jiné výrazové prostředky než film, proto i moje Bessie bude jiná. A moc bych si přála, aby diváci odcházeli z našeho představení s úsměvem. Protože tahle hra je o naději. Je to hra o životě, ne o umírání.

Kdo si zahraje hlavní role?

Jaroslava Tihelková
Oblíbená charakterní i komediální herečka s muzikálovým talentem. Na slovácké scéně je už 21. divadelní sezónu a za tu dobu ztvárnila mnoho krásných rolí. Získala několikrát ocenění Slovácký Oskar a cenu odborné kritiky Největší z pierotů. Momentálně ji můžete vidět v roli Anny v černé komedii Táta, v roli Matky v Knize o hřbitově nebo jako Isabel Lomaxové v off projektu Čarodějnice v kuchyni. Nyní k nim přibude i role Bessie.

Dana Růžičková
Zlínská rodačka, absolventka JAMU. Po studiích působila nejprve v Divadle Petra Bezruče v Ostravě, následovalo Městské divadlo Zlín a dnes už zaniklé Divadlo v 7 a půl, jehož byla nejvýraznější ženskou tváří, což dokazuje i nominace na Cenu Alfréda Radoka v kategorii ženský herecký výkon za ztvárnění Nory ve stejnojmenném dramatu Henrika Ibsena. V současné době je členkou Divadla Šumperk. Také se, stejně jako mnozí uherskohradišťští herci, objevila v televizním seriálu Rozsudek, kde ztvárnila roli státní zástupkyně. Na slovácké scéně se představí v roli Lee, mladší sestry Bessie.

David Macháček
Do Slováckého divadla nastoupil před třemi lety, od té doby ztvárnil desítku rolí. Vzpomeňme například na Zpěváka sametových songů v černé komedii Pohřbívání aneb Zítra se bude pohřbívat všude, Číňana v komedii Peklo v hotelu Westminstr, Konferenciéra v Ceně facky nebo Joa v muzikálu Hra o pyžama. Ve Slováckém divadle také zrealizoval svůj projekt Šansonování na Malé scéně. V Marvinově pokoji se představí v roli Hanka, syna Lee.