Navazovaly na spontánní střetávání se lidu podjavorinské oblasti, jehož tradice sahá do poloviny 19. století.

Řada společných akcí na Javořině již v té době byla organizována, setkávali se zde studenti, intelektuálové i prostí lidé, velký podíl na vytváření družebních vztahů měl Jozef Miloslav Hurban, pod jehož heslem „Tu bratia vždy sa stretať budú“ se slavnosti konají.

Není bez zajímavosti, že na Slovensku byl rok 2007 vyhlášen právě Rokem J. M. Hurbana. Nový rozměr, bez ideologického balastu, dostaly slavnosti na Javořině po roce 1990 – od té doby je pořádá přípravný výbor, jmenovaný každoročně z šestnácti zástupců měst a obcí podjavorinské oblasti.

Předseda výboru je jeden rok Moravák, další Slovák. V posledních letech převzali záštitou hejtmani Zlínského a Jihomoravského kraje a předsedové samosprávných krajů Trenčín a Trnava.

Letošní slavnosti se konaly v neděli 29. července a navštívili je významní ústavní činitelé – předseda Senátu Parlamentu ČR Přemysl Sobotka, předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miloslav Vlček a predseda Národnej rady Slovenskej republiky Pavol Paška.

Přítomni byli i vedoucí představitelé zmíněných čtyř krajů Libor Lukáš, Stanislav Juránek, Pavol Sedláček a Tibor Mikuš a další osobnosti. Příjemné letní počasí přilákalo do areálu u Holubyho chaty kolem pěti tisíc návštěvníků, pro něž byl připraven zajímavý program.

Převažoval v něm folklor – Vlastimil Ondra a chasa z Nivnice, Kopaničár ze Starého Hrozenkova, Mužský sbor z Kunovic, Kasanka z Moravského Lieskového a Kopaničiar z Myjavy, ale uplatnily se i jiné žánry, úspěch slavil sbor Svatý Pluk z Uh. Hradiště, hrály dechové hudby Straňanka a Bodovanka, zatančila skupina Korzo z Trenčína a na malém pódiu se střídaly country kapely Samorost a Dostavník a hudba Borovienka.