Úderem dvacáté hodiny se z žákyň devátého a osmého ročníku staly princezny z pohádky a jejich stejně staří tanečníci se proměnili v krásné prince. Společně vpluli na taneční parket a spouště fotoaparátů pyšných rodičů vycházejících žáků, které při polonéze doplnili osmáci, jenom cvakaly.

Nejeden z rodičů těch mladých tanečníků polonézy se stal tak trochu zvědavým návštěvníkem bálu. S otázkou na rtech i v očích, jak ta moje dcera nebo syn bude tancovat, usedal ve společenském sále velehradského turistického centra. Mezi protagonisty polonézy vládla mírná i trochu nepříjemná nervozita.

„Ani mně to nepřišlo, že se na nás snášejí pohledy návštěvníků plesu. Za všechny polonézu tancující bych chtěla říct, že jsme se po téměř pěti měsících jejího nácviku nemohli dnešního večera dočkat," svěřila velehradská deváťačka Štěpánka Lužová.

„První hodiny při tréninku polonézy byly z mého pohledu nekonečné. Secvičit stejné kroky nám ze začátku moc nešlo, ale to jsme ještě nevěděli, do čeho jdeme. Další hodiny byly o dost zábavnější, i ten tanec se zlepšoval," vybavil si vzpomínky na nácvik polonézy od jejích prvních krůčků vycházející deváťák Jakub Zavadil.

Bez rozpaků vyzval po polonéze k zatančení valčíku svoji maminku. Ale stejně tak se na odtančení valčíku s jedním ze svých rodičů vrhli i jeho spolužáci a spolužačky.

Že se mladým tanečníkům polonéza povedla, kterou s nimi nacvičila Kristýna Krysová, o tom svědčil ohlušující potlesk diváků.

Ti do posledního místa zaplnili sál velehradského turistického centra. K tanci a poslechu jim v něm vyhrávala kapela JaGr band z Velké nad Veličkou. Její bohatý hudební repertoár pohlcoval do pozdních nočních hodin mladou i starší generaci tanečníků.

Zatímco na některých školních plesech úderem 23. nebo 24. hodiny pro vycházející žáky zábava končí a musejí se smutnými obličeji opustit taneční sál, protože další taneční povyražení je pak vyhrazeno „nežákům", na Velehradě nic takového neplatilo.

„Všichni máme na plese svoje zákonné zástupce. Dokud nás s sebou nevezmou domů, dotud si budeme plesu užívat," podotkla Štěpánka Lužová.