To nabídlo v pátečním podvečeru Muzeum Podhradí Buchlovice.
V pořadí už sedmou letošní akci v muzeu zahájilo kvarteto muzikantů vedené Janem Rajmicem a famfáry na lesní roh v podání Davida Kratochvíla ze Stříbrnic.
Návštěvníci muzea se mohli kochat stovkou fotografií ze zákoutí Chřibů, ale i stejným počtem výtvarných prací žáků slovenských základních škol Horného Hričova, Soblahova, Chotovin na Táborsku a školáků i předškoláků z Buchlovic. Krátce předtím je seznámil Miloslav Hrdý, duchovní otec Festivalu česneku, s oceněními, která nemohla být z časových důvodů zveřejněna na česnekové slavnosti.
„Letos, stejně jako v minulých ročních bylo na Festivalu česneku mnoho krásných žen, jejichž hlavy zdobily klobouky s česnekem. Vybrat tu nejhezčí byl pro porotu oříšek,“ konstatoval Hrdý. Nakonec titul Miss česnek 2011 získala Martina Vodičková z Bruntálu, která si před pár lety tento titul z Buchlovic už odvezla, a Ivana Červenková ze Strážnice.
Při vernisáži byli vyhlášeni také držitelé česnekových řádů I.–III. stupně za rok 2011. Folklorní agentura Buchlov přiřkla řády voňavé kořenové zeleniny Ladislavu Lokajovi z Prahy, Vladimíru Varmužovi z Boršic a Antonu Kollárovi z Brna.
„Soubor stovky snímků přibližuje známé i neznámé lokality Chřibů, které jsou zajímavé svou přírodní krásou anebo zapomenutým příběhem,“ přiblížil Hrdý snímky patnácti autorů.
Protože některé lokality leží mimo značené turistické cesty, jsou známy jen malému okruhu návštěvníků. „Příroda Chřibů, která nás obdarovává houbami, malinami, jahodami a dalšími produkty, dává člověku sílu do života,“ vyznal se z lásky k Chřibům Jaroslav Hrabec, vedoucí oddělení ochrany přírody a krajiny Zlínského kraje a autor několika fotografií.
K nejstarším z patnácti autorů fotografií patří osmaosmdesátiletý Rosůlek ze Starého Města, stále aktivní člen Českého svazu turistů. „Fotku první chaty na Břestku z roku 1925 jsem pořídil nikoliv svým, ale půjčeným fotoaparátem. Pak jsem si teprve koupil foťák Ikonta a jím jsem pořídil tisíce snímků Chřibů,“ prozradil Rosůlek.
V galerii buchlovického muzea byly vystaveny výtvarné práce žáků. „Žáci naší školy uvítali myšlenku představit malebná zákoutí naší vesnice svými obrázky v Buchlovicích,“ sdělila Ingrid Oravcová, zástupkyně ředitelky soblahovské školy. „Výstava s názvem Moje obec, kterou se tu děti ze čtyř zmíněných škol představují, je jistě dobrým počinem v rámci přeshraniční spolupráce s názvem Školy se představují,“ pochvaloval si starosta Horného Hričova Jozef Trizuljak.
Pozornosti návštěvníků neušlo v muzeu ani demonstrativní pálení slivovice na malém zařízení firmy Nitara Nedakonice.