Zlínský kraj proto letos od začátku školního roku připravil pro žáky učňovských oborů strojírenského a stavebního zaměření motivační program. Učni tak dostávají v prvním ročníku 300 korun, ve druhém 400 a ve třetím 500 korun. Za vyznamenání mohou získat jednorázovou odměnu, a to částku 1 500 korun v prvním ročníku, 2 500 korun ve druhém ročníku a až 5 000 korun v závěrečném třetím ročníku.
Výhodou školy je působit pod firmou
Na Střední škole Mesit v Uherském Hradišti se však letos i vloni na strojírenské obory přihlásilo více žáků, než byla kapacita tříd. „V naší škole to ani tak neovlivňují motivační stipendia, ale spíše to, že jsme pod firmou. Naši absolventi tak chodí na praxi v rámci studia a po ukončení do firmy mohou nastoupit,“ domnívá se ředitel školy Mesit Zdeněk Hrdina. Naopak pokles zájmu zaznamenal Hrdina u oboru knihař a mírný pokles zájmu u oboru elektrikář.
Razantněji zasáhl nezájem žáků o některé obory na Soukromém středním odborném učilišti obchodu a služeb v Uherském Hradišti. „U nás fungovaly dva učňovské obory. Prodavačka dívky už neláká, obor jsme neotevřeli už šestým rokem. A na obor kuchař se vloni přihlásili dva zájemci, takže ani tento obor už nemáme,“ prozradila ředitelka školy Petra Jestřabíková s tím, že podle ní zájem poklesne ještě více. Nevýhodou školy je i to, že jde o soukromou školu, kde žáci musí platit školné.
V regionu zniká stále více maturitních oborů
Celkově se však vedení učňovských škol v regionu shodují, že upadá zájem o všechny obory bez maturitního vysvědčení. „Pozorujeme, že už několik let vychází ze základních škol mnohem méně dětí než dříve. A dalším problémem je neustále se zvyšující počet nových oborů s maturitou. Rodiče své děti většinou vidí na vysokých školách bez ohledu na jejich přání a schopnosti. Učňovské obory se jim zdají méněcenné,“ poznamenala zástupkyně ředitele Středního odborného učiliště v Uherském Brodě Pavla Velčovská. Na této škole letos neotevřeli obor klempíř, kam se přihlásili tři zájemci. Přitom je tato profese velmi žádaná. Stejně tak trend studovat odnáší další tradiční řemesla.
Výuční list je dnes zárukou uplatnění
„Výuční list žáky nezabrzdí v jejich kariéře, naopak. Mohou si poté udělat nástavbu s maturitou a klidně i vysokou školu. A přitom kdykoli najdou uplatnění,“ dodala Velčovská.
Žáci se na motivační stipendia dívají odlišně. „Já jsem chtěl jít na střední školu a rodiče mě nechali rozhodnout se podle sebe. Stipendia pro učně jsou jistě dobrý nápad, ale jen kvůli penězům bych si školu nevybíral,“ vyjádřil se šestnáctiletý Jakub Vlachynský ze Starého Města.