Podle některých učitelů se polohovatelné židle a lavice často kazí. Potvrzuje to ředitel jarošovské základní školy Pavel Jančář.

„Výškově nastavitelným nábytkem jsme třídy vybavili postupně v období čtyř let. Nyní jsou tyto nové židle a lavice ve všech pěti třídách. Několikrát jsme narazili na problém, protože tento nábytek se dost kazí,“ prozradil Jančář. Ředitel tvrdí, že učitelky si také v hodinách výtvarné výchovy vůbec nepřejí, aby děti seděly u těchto polohovatelných lavic.

Uherskohradištská ZŠ Za Alejí zatím ergonomickým nábytkem vybavila jen některé třídy. „Zbytek se chystáme postupně dovybavit. Nyní jsme rekonstruovali toalety, malovali, dělali nový vchod do školy a také jsme dětem rozšířili počítačovou učebnu,“ prozradila tamní zástupkyně ředitele Marie Holčíková.

V kunovické základní škole U Pálenice zatím s nákupem otálejí. „Je to obrovská investice. Jedna třída nás bude stát okolo osmdesáti tisíc. Takže celá škola vyjde přibližně na milion,“ uvedl tamní ředitel Marek Tvrdoň. Ve škole právě dokončili druhou fázi celkové rekonstrukce školy, což byla nová fasáda a výměna oken. Dětem také zakoupili do jídelny nový přístroj. „Školáci si budou moct denně vybrat ze dvou jídel. Budou moc rádi, ale všechno tohle je finančně náročné,“ sdělil Tvrdoň. Současně ale dodal, že by chtěl do jara nábytek do školy nakoupit. „Jde nám především o děti. Nechceme, aby měli kvůli nevhodnému nábytku vadné držení těla.“

Jeho slova potvrzuje také pediatrička z Kunovic Soňa Mitášová. „Pokud budou mít děti ve školách možnost nastavit si židle podlé své výšky, je to velké plus pro jejich páteř. Zabraňuje totiž vadám držení těla. Děti stejného věku mají většinou rozdílnou výšku. Proto by se v jedné třídě mohly setkat i tři nebo čtyři velikosti židlí a lavic,“ vyjádřila se Mitášová.