Tedy většinou. Výjimkou jsou Nezdenice. Po více než dvousetmetrové sjezdovce lyžaři letos rozhodně jezdit nebudou. Místní Sokol nemá peníze na údržbu, prodal už i rolbu. „V okolí je vysoká konkurence. Pokud neseženeme více dotací, bude lyžování v Nezdenicích pasé i v dalších letech," upozornil funkcionář místní tělovýchovné jednoty Libor Kolínek.

Fungující ski areály budou podle jejich provozovatelů držet loňské ceny, které v průměru vycházejí na deset korun za jeden sjezd. Přesně tolik zaplatíte třeba v Břestku, tamní svah měří 450 metrů. „Nechystáme žádné velké změny. Jen se mi nelíbí, že po výstavbě kanalizace obec ztížila zničením terénu přístup ke sjezdovce," uvedl provozovatel areálu Zdeněk Mendl. Jeho výtku mírní starosta obce Jindřich Krušina. „Prostor je v pořádku, je ale možné, že se tam za tohoto počasí může vytvořit trocha bláta. Máme vypracován projekt na úpravu tohoto prostranství, vybudování cesty, chodníku i parkoviště. Jenže by to stálo 15 milionů korun, které nemáme," konstatoval první muž břesteckého obecního úřadu.

Několik milionů loni investoval do zanedbaného ski parku na Mikulčině vrchu u Lopeníku jeho nový majitel Jaromír Sýkora. Bylo potřeba pořídit rolbu, opravit vlek, bufet a sociální zařízení. „Letos k žádným rozsáhlým investicím nedošlo. Po sezoně se však pustíme do dalších rozsáhlých úprav. Vyměníme vleky, zbouráme dřevěnou část chaty a postavíme novou, a to včetně restaurace a základní ubytovací kapacity, dobudujeme technické zázemí s ohřívárnou a půjčovnou lyží," popsal své plány Jaromír Sýkora s tím, že jeho základní cena 10 korun za 550metrovou jízdu je v celorepublikovém měřítku bezkonkurenční. Vše při starém zůstává v lyžařském areálu Štrbáň ve Strání. Za půlden lyžování tam zaplatíte 120 korun, celodenní sportovní vyžití vás vyjde na 180 korun. „Jen budeme muset počkat až na přírodní sníh, nemáme sněžná děla," poznamenal předseda Lyžařského oddílu Květná Josef Janovský. Naopak naplno jedou už zasněžovací přístroje na chřibské Stupavě. Pokud to podmínky dovolí, chtěli by už o víkendu otevřít.

Nově tam také zavedou slevu pro seniory, naopak u některých typů jízdenek uberou jeden sjezd. „Pro návštěvníky jsme ještě rozšířili parkovací plochy a příjezdové cesty, rekonstruovali vlek a vylepšili osvětlení sjezdovky," dodala správkyně lyžařského střediska Bohdana Orlová.

Nový penzion o dvaapadesáti lůžkách otevřeli na konci minulého roku ve Ski parku Osvětimany. „Jeho provoz se pořádně rozjel až na jaře. I tak to bylo celkem fajn, takže se už těšíme na jeho první plnohodnotnou sezonu, kterou zahájíme hned, jak přijdou trvalejší mrazy," řekla provozovatelka lyžařského areálu Kamila Mynářová.

Ceny na úpatí Chřibů nijak upravovat nemíní, jedna jízda vás podle počtu zakoupených bodů vyjde od šesti do deseti korun.

Související Stupava zasněžuje. A lyžování? Snad o víkendu. PODÍVEJTE SE