Milovníci destilátů se mohli potěšit koštováním dvou set šesti vzorků pálenek, z nichž 142 jich bylo ze švestek nebo durancií sklizených na podzim loňského roku. Nejstarším vzorkem z durancií ročníku 2001se na koštu prezentoval Robert Obdržálek z Přelouče. Degustátoři jí přiřkli 18,8 bodu. To ale nestačilo na trnkovici od Jiřího Flašara z Košíků, která dostala od porotců dvacet bodů a stala se šampionem koštu. Nejlepší meruňkovici, která dostala od degustátorů 19,3 bodu, měl zlechovský Pavel Zajíc.

Obeslat košt slováckého moku mohl svými vzorky prakticky kdokoliv. Soutěž nebyla regionálně ani jiným způsobem omezena. „Ačkoliv pálím oskerušovici, na zlechovský košt ji už několik roků nedávám. Když jsem ji tu kdysi předložil degustátorům k hodnocení, divili se, co je to za pálenku. A tak se s ní rok co rok úspěšně prezentuji na výstavě oskerušovic v Tvarožné Lhotě," vysvětlil jeden z organizátorů zlechovského koštu Miroslav Grebeň.

Posteskl si, že strom oskeruše ve Stříbrnicích, v rodišti své manželky, plodí jen jednou za dva roky. Zatímco předloni proměnil kvas malvic ve dvacet litrů oskerušovice, loni mu padesát let starý soliter úrodu nedal. „Když se ale plody urodí, tak je jezdím sbírat dvakrát denně, abych je uchránil před zlodějíčky," svěřil se s pousmáním Miroslav Grebeň.