Pistole je rozhodně unikátní a precizně provedená. Těšíme se na další spolupráci ku prospěchu obou našich zemí. Prosím přijměte moje pozdravy Vám osobně a všem členům vážené delegace. S pozdravem, Chalífa bin Ahmad Al-Chalífa, ministr královského dvora.“

Nebývá příliš obvyklé, aby vládcové zemí dávali písemnou formou najevo svou maximální spokojenost s čímkoliv. O to víc si slov uznání cení v uherskobrodské zbrojovce, kde v uplynulých dnech obdrželi dopis přímo od hlavy Bahrajnského království krále Hámida ibn Ísa al-Chalífa.

Značný podíl na tom má tradice zdobených zbraní České zbrojovky, která sahá hluboko do její historie. A právě na ni navazuje dílna Art studia uměleckého rytce Reného Ondry, z níž v posledních letech pocházejí tyto precizně a originálně zpracované vzory. Díky němu přitahují pozornost králů Orientu.

Cesta ke spokojenosti každého zákazníka je však náročná, obzvlášť v dnešní době, vyznačující se silnou konkurencí, což v případě klienta královského platí dvojnásob. „Velmi důležitým krokem byla už jen samotná naše návštěva kanceláře krále přímo v Bahrajnu kvůli dohodě, jak by zbraň pro Jeho Excelenci měla vypadat. Musím přiznat, že s takovou náročností a důrazem na detailní zpracování a pečlivost jsem se v regionu Blízkého východu doposud nesetkal. Na dozdobení pistole jsme použili ryzí zlato. Pažbičky s motivy sokolnictví a státním znakem Bahrajnu vznikaly ze žirafího žebra a luxusní řezaná kazeta byla vyrobena ze tří druhů exotických dřev,“ poznamenal Ondra.

Zájem bohatých šejků o speciální ryté zbraně z Uherského Brodu však nevznikl

z ničeho nic. Podle slov obchodního manažera České zbrojovky Jiřího Škrabala, zodpovědného za prodej do Asie, je tento úspěšný trend výsledkem kombinace skvělých rytých zbraní České zbrojovky a pěstování dlouhodobých vztahů se zeměmi Orientu. „V roce 2006 jsme historicky poprvé navázali obchodní vztahy s Jordánským hášimovským královstvím a v témže roce jsme uzavřeli kontrakt o zastoupení se společností Golden Square se sídlem v hlavním městě Jordánska Ammánu. Majitel této firmy je pan Hashem Al- -Majali. Jeho otec byl vedoucím kanceláře bývalého krále Husajna. A zde začala historie spolupráce České zbrojovky a kanceláře současného jordánského krále Abdalláha II.,“ popisuje Jiří Škrabal souvislosti s nedávným průnikem do nejvyšších pater královských dvorů zemí Dálného východu.

První osobní setkání s králem Abdalláhem II. se podle Škrabalových slov uskutečnilo na veletrhu SOFEX 2008 v Ammánu. Král tehdy navštívil stánek České zbrojovky a zajímal se nejen o produkty podniku, ale i možnosti spolupráce s jeho společností zabývající se vývojem a výrobou zbraní. Součástí jeho návštěvy za účasti tehdejší velvyslankyně v Jordánsku paní Ivany Holoubkové bylo také předání daru ryté pistole s portrétem jeho tehdy čtyřletého syna.

„Reakce krále na sebe nenechala dlouho čekat. Král, mimořádně nadšený tímto darem, objednal v následujícím roce 16 rytých kulovnic CZ550 s originálním bohatým zdobením v hodnotě přes tři miliony korun,“ uvedl Jiří Škrabal. Další, sedmnáctá kulovnice, byla objednána jako osobní dar krále Abdalláha II. jeho bahrajnskému protějšku, králi Hámidu ibn Ísa al-Chalífovi. Tato unikátní kulovnice byla zdobena rytým portrétem krále Hámida.

V roce 2011 delegace České zbrojovky vedená Jiřím Škrabalem navštívila Bahrajnské království a kromě prezentace nového vojenského programu pro ozbrojené složky delegaci přijal i první poradce krále Hámida šejk Ali Al- -Chalífa. „Šejk Ali ocenil ryteckou práci České zbrojovky a zhruba hodinová audience se nesla ve velmi přátelském a neformálním ovzduší. Součástí návštěvy bylo předání poselství generálního ředitele Lubomíra Kovaříka a jeho dar pro krále Hámida, a to rytá pistole CZ97 s vyobrazeným znakem Bahrajnského království.