Po zhlédnutí filmu jsme jim u sklenky dobrého vína položili několik otázek.

Film O rodičích a dětech má nyní tři týdny od premiéry. Jak dlouho jste jej natáčeli, jak dlouho film vznikal od první myšlenky?

Měli jsme celkem třicet natáčecích dnů. První myšlenka vznikla asi před pěti lety. Rok mi trvalo samotné rozmýšlení, další tři roky všechna ta práce kolem.
Jednu z hlavních rolí ztvárnil Josef Somr. Jak jste jej pro roli přesvědčil. A podle čeho jste si vybíral ostatní herce?
Komunikace s panem Somrem je dost úsměvná. On nemá mobilní telefon, takže jsem mu volal, musel mu nechat vzkaz na záznamníku a poslat scénář. Zavolal mi posléze zpátky, řekl, že se mu scénář líbí a že roli bere. Co se týče ostatních herců, napsal jsem si jména na kartičky a losoval z klobouku. (Smích)

Kde jste objevil Marianu Kroftovou?

Snažil jsem se najít neokoukané tváře. Marianu jsem objevil na nástěnce. Snažil jsem se najít neokoukané tváře. Marianu jsem objevil na nástěnce. Visela tam fotografie jejích očí, které mě zaujaly, tak jsem jí zavolal a nabídl jí roli.

Mariana není herečka. Jaká s ní byla spolupráce?

Mariana se snažila ztvárnit roli Marty přesvědčivě. Občas však vyrukovala s tím, jak by změnila dialogy, a také se jí moc nelíbilo, že jí pořád někdo říká, co a jak má dělat.

Celý děj filmu stojí na procházce a povídání dvou mužů – otce a syna. To mnoho diváků fascinuje hlavně proto, že v dnešní době lidé moc procházkami a povídáním čas netráví. Jak často chodíte vy na procházky?

Já jsem byl na procházce naposled včera. Rád se procházím a rád si i povídám. Také miluji jízdu vlakem. Třeba sem, do Uherského Hradiště, jsme přijeli také vlakem.

A domů pojedete prvním ranním?

Ne, přespíme v Hradišti u producenta Míši Smreka. Jsme s Marianou pozvaní na buchty a rybízový koláč. Takže noční vlak nás nečeká.

Co bylo impulzem použít právě autobiografické dílo Emila Hakla. Jak bylo těžké postavit film pouze na čtyřech postavách a dvě hodiny bavit diváky?

Nejvíce nás vybičovalo zkusit natočit film pouze o procházce a rozhovoru dvou lidí. Sami jsme nevěřili tomu, jaký bude nakonec výsledek a jak to zvládneme. Samotná myšlenka mě fascinovala tím, že většina filmů má mnoho a mnoho zápletek a složitý děj, a tak jsem se pokusil udělat pravý opak, ale rovněž tak, aby to diváky bavilo a čekali na vyústění děje.

Film O rodičích a dětech běží v kinech tři týdny. Kolik jej už vidělo diváků a kolik si myslíte, že jich ještě bude?

My jsme si stanovili naše tipy na konečný počet diváků. Kdo bude nejblíže výsledku, pojede na dovolenou na Kanárské ostrovy. Vzhledem k tomu, že snímek už vidělo pětapadesát tisíc diváků, jsem si tipl hodně málo, a to asi osmdesát tisíc. Michal vsadil asi dvě stě tisíc, takže bude asi blíž.

Jste držitelem dvou Českých lvů za filmy Je třeba zabít Sekala a Anděl exit. Jak si těchto cen vážíte? Přál byste si Českého lva také za tento film?

Nechci, aby to vyznělo nějak povýšeně, ale mě tyto ceny moc nezajímají. Nežiju jimi. Záleží mi na tom zaujmout diváky a pobavit je. Proto jsem také jednoho lva prodal a peníze věnoval nemocným dětem.

Chystáte v současné době už další film? Nebo co plánujete v blízké budoucnosti?

Vzhledem k tomu, že než od myšlenky vznikne film, mám v hlavě nápadů několik. Na nějakou dobu však zamířím na Kolumbijskou univerzitu do New Yorku, kde budu učit.

Související článek:

Při natáčení mě neustále někdo komandoval