O nevšední zážitek návštěvníků se v průběhu tří večerních hodin postaral v osmimetrovém akrylátovém tunelu pod hladinou sladkovodního rybníka hudebním doprovodem, rozděleným do několika kratších bloků Radim Zenkl, jeden z nejlepších světových hráčů na mandolínu. Léta na ni vyučuje hru především v USA, ale je také všestranný multiinstrumentalista.

„Proslulý flétnista, mandolínista, ale také zpěvák koncertoval v Metodějově biskupském paláci našeho archeoskanzenu v květnu před necelými pěti roky ze Slávkem Janouškem," zavzpomínal starosta Modré Miroslav Kovářík. Už tehdy mohli návštěvníci slyšet Zenklovu hru na mandolínu, která zní jako mandolíny dvě.

V pátek se mohli návštěvníci Živé vody zaposlouchat do tónů Zenklovy mandolíny a mandoly, ale i několika dalších dechových nástrojů. „Dnes jich tu mám sebou dvacet. Kupříkladu valašskou píšťalku, dvojačku, koncovku, slovenskou fujaru, kravský roh, valašskou troubu, australské didgeriddo a další," svěřil se jeden z nejlepších světových hráčů na mandolínu. Ta je jeho hlavním hudebním nástrojem, ale 15 let už hraje také na různé flétny.

„Dělám výzkum lidových fléten. Doma jich mám přes stovku, mandolín asi dvacet. Nejsem ale sběratel hudebních nástrojů, spíše jejich výzkumník a v hudbě spíše samouk, který si také rád zazpívá," svěřil se Radim Zenkl, který rád hraje vlastní nebo lidovou muziku. S úsměvem prozradil, že v současné době bydlí napůl v Česku i v Americe. „A tak vlastně ani nevím, jestli jsem tam či tam přijel nebo odjel. Mám dům tady i v USA, mám také dvojí občanství. Za tři týdny odlétám na pět týdnů do Ameriky," konstatoval muzikant.

Návštěvníci večerní prohlídky Živé vody při svíčkách se mimo jiné třeba dozvěděli, že v expozičním rybníku žije 60 hlavních exemplářů ryb. „Včetně malých kaprovitých jsou jich ale stovky kusů. Hmotnost celé rybí obsádky expoziční nádrže činí 350 kilogramů," informoval správce Živé vody Jiří Kroča. Největší rybou v nádrži je samec vyzy velké s názvem Jura. Měří dva metry a váží 55 kilo. Největším kaprem je Jonáš. Váží 26 kilogramů a měří 115 cm.