Jaký cíl jste si pro letošní 37. ročník filmovky vytyčila a kam byste ji chtěla posunout?

Budu velice ráda, když se nám podaří udržet vysokou úroveň programu, která byla nastavena v minulých třech letech, a návštěvníci našeho festivalu budou odjíždět z Uherského Hradiště spokojení a rozhodnutí, že se na LFŠ vrátí za rok znovu. Určitě budeme pokračovat ve vylepšování organizačního zajištění festivalu tak, aby návštěvníci pocítili co možná největší divácký komfort. A to jak v oblasti informační, tak technické.

Je nutné mít dokonale sehraný tým k tomu, aby na festivalu vše klapalo. Kolik lidí (včetně studentů) se letos celkem stará o bezchybný průběh LFŠ a je součástí organizátorské služby?

Máte naprostou pravdu. Bez skvěle fungujícího týmu by to rozhodně nešlo. Základní štáb, který připravuje LFŠ během roku, čítá 11 lidí, zhruba dva měsíce předem začíná pracovat dalších 20 a zbylých 220 posílí tým LFŠ po dobu festivalu. Celkem tedy na LFŠ pracuje cca 250 osob.

Jaký cíl jste si pro letošní 37. ročník filmovky vytyčila a kam byste ji chtěla posunout?

Budu velice ráda, když se nám podaří udržet vysokou úroveň programu, která byla nastavena v minulých třech letech a návštěvníci našeho festivalu budou odjíždět z Uherského Hradiště spokojení a rozhodnutí, že se na LFŠ vrátí za rok znovu. Určitě budeme pokračovat ve vylepšování organizačního zajištění festivalu tak, aby návštěvníci pocítili co možná největší divácký komfort. A to jak v oblasti informační, tak technické. V letošním roce jsme se speciálně zaměřili na výraznou proměnu projekční techniky a dále na kvalitnější úroveň úvodů před filmy. Tak uvidíme, zda tuto naši snahu diváci poznají . Osobně je pro mě důležité to, aby program LFŠ byl vyvážený, to znamená, aby festival zůstával „školou“ ve smyslu odborně­výchovně­vzdělávacím a zároveň místem setkávání lidí, kterým učarovala atmosféra LFŠ v Hradišti a jezdí tam s jistotou, že organizátoři program namíchají opět tak pestře, že bude z čeho vybírat a že nebudou litovat.

Před necelým rokem jste v rozhovoru pro Slovácký deník řekla, že uspořádat i přes finanční nepřízeň tak velký festival a nejen ho nezadlužovat, ale ještě dluhy po minulém vedení úspěšně splácet, je věc hodná velkého respektu. S jakým rozpočtem tedy kalkuluje 37. ročník Letní filmovém školy a na kolik přišla pořadatele ta nejlákavější akvizice, přítomnost Emira Kusturici s členy jeho The No Smoking Orchestra?

Rozpočet Letní filmové školy je plánován jako vyrovnaný a to je nejdůležitější. Jeho výše i částka za koncert Emira Kusturici a jeho The No Smoking Orchestra je věc interní, kterou nechceme a nemůžeme zveřejňovat.

Je nutné mít dokonale sehraný tým k tomu, aby na festivalu vše klapalo. Kolik lidí se letos celkem stará o bezchybný průběh LFŠ a je součástí organizátorské služby?

Máte naprostou pravdu. Bez skvěle fungujícího týmu by to rozhodně nešlo. Základní štáb, který připravuje LFŠ během roku, čítá 11 lidí, zhruba dva měsíce předem začíná pracovat dalších 20 a zbylých 220 posílí tým LFŠ po dobu festivalu. Celkem tedy na LFŠ pracuje cca 250 osob. Máme veliké štěstí, že ty nejdůležitější pozice ve štábu máme už několik let obsazeny stejnými lidmi, kteří díky svým zkušenostem a nadšení vylepšují jednotlivé oblasti každým rokem více a více a nám odpadá každoroční zaškolování nových pracovníků.

Před několika dny uvedli do provozu nejmodernějšími technologiemi vyšperkované kino Hvězda, pomyslnou výkladní skříň festivalu. Jak tuto jeho proměnu hodnotíte v kontextu existence kinosálů, které v malých městech v podstatě živoří a mají daleko složitější existenční podmínky?

Kino Hvězda má veliké štěstí, že má velkou podporu města Uherské Hradiště, které se zasloužilo o jeho modernizaci i digitalizaci. Když byste se podíval na jiná kina v ČR, která jsou opravena a digitalizována, je to opravdu většinou právě tam, kde provozovatelé dokázali svým nadšením strhnout vedení měst pro jejich záchranu a velkou investici. A jednoznačnou pravdou je to, že pokud se kinosály nedigitalizují, tak opravdu budou bojovat o holé přežití a do pár let jich u nás bude výrazně méně.

Ministr obrany Alexandr Vondra v rozhovoru pro Slovácký deník uvedl, že je pro to, aby u nás existovaly pobídky pro filmaře. Natáčení v naší zemi i český film mají tradici a bez pobídek bychom údajně nebyli ve vztahu k Maďarsku a Polsku konkurenceschopní. Je podle vás podpora naší kinematografie ze strany státu dostatečná?

Dostatečná rozhodně není. Je mi jasné, že tato oblast bude vždy na méně důležitém místě v přidělování státních dotací a bude to čím dál složitější, nicméně bylo by velice dobré a důležité minimálně zprůhlednit systém přidělování dotací. Věřím, že k tomuto má nakročeno připravovaný kinematografický zákon, který se snaží řešit složitou situaci v české kinematografii. Takže uvidíme.

Který film na letošní LFŠ si nenecháte ujít, a na které vystoupení z doprovodného programu se těšíte nejvíc?

Těším se na restaurovanou Markétu Lazarovou i koncert Emira Kusturici, ale vzhledem ke svému vytížení nevím, zda se mi to nakonec vůbec podaří.