Pane řediteli, jak jste spokojený s oslavami?

Naprosto. Sice nás to všechny stálo spoustu sil, které pomalu docházely, ale odezva od diváků a především srdečnost a přání gratulantů, nás hnaly stále dopředu. (více o oslavách 70. narozenin Slováckého divadla ZDE)

Co bylo pro Vás v tom týdnu nejnáročnější?

Nejnáročnější byl paradoxně běžný provoz divadla. Připravovali jsme galavečer, zkoušeli Pokrevní bratry a do toho samozřejmě běžná agenda a provoz divadla. Každý večer jsme chystali po představení hudební produkci a raut. Ale nebojte, dělali jsme to opravdu rádi.

Oslavy skončily a čekají vás dva festivaly…

Festivaly jsou pro nás důležité a konkrétně dvojí účast na Divadelním světě Brno je pro nás velmi prestižní záležitost. Dítě v Dlouhé, kam povezeme Deník Anne Frankovové, je zase nedůležitější festival v ČR pro mládež. Festivaly nám umožňují prezentovat naši práci v celorepublikovém kontextu a zároveň se porovnat s konkurencí v tom nejlepším slova smyslu. Chceme být jednoznačně divadlem s nadregionálním významem.

Dvě inscenace na Divadelním světě Brno

Žánrově vyvážený repertoár Slováckého divadla je už dlouhodobě respektován a chválen. Vedle komedií a muzikálů, jakými jsou například Fraška à la krab a Donaha!, nasazuje odvážné kusy – Cena facky, Alenka v kraji divů (na snímku), Deník Anne Frankové. Výsledkem je pozoruhodná směs, z níž některé hry spolehlivě plní hlediště a další vyrážejí na festivaly. Díky nim má Slovácké divadlo tu nejlepší pověst.  close Hra Alenka v říši divů ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti. zoom_in

Důkazem toho byla například červnová účast uherskohradišťského souboru na mezinárodním festivalu v Hradci Králové, kde představily inscenaci Cena facky. Po skončení představení celé hlediště divadelních odborníků vstalo a hradišťským hercům tleskalo. Podle kritika J. P. Kříže se s potleskem ve stoje na takových akcích šetří.

A výjimečnost hradišťské produkce potvrzuje i fakt, že divadelníci obdrželi dvojí pozvání na mezinárodní Festival Divadelní svět Brno, jehož cílem je prezentace špičkové světové divadelní tvorby v konfrontaci s domácí scénou. Slovácké divadlo se bude prezentovat hned dvěma inscenacemi. Tou první je již zmiňovaná a obdivovaná Cena facky a už po jednatřicáté si herci zahrají úspěšný Krabaret, jenž jim byl naspaný speciálně na těla.

Deník Anne Frankové

Koláž z deníkových záznamů Anne Frankové nastudovali ve Slováckém divadle u příležitosti 70. výročí konce druhé světové války. Silný příběh o židovské dívce, která se během druhé světové války spolu se svými rodiči ukrývala před nacisty v kanceláři otce Otto Franka v Amsterodamu a po vyzrazení úkrytu byla deportována do koncentračního tábora, kde nakonec pouhé dva měsíce před koncem války zemřela, zrežírovala Zoja Mikotová.
Deník Anne Frankové ve Slováckém divadle zaujal ihned po uvedení širokou veřejnost. A tak není divu, že divadelníci byli pozváni do pražského Divadla v Dlouhé, kde se představí na divadelním festivalu 13+, který pro teenagery pořádá divadlo od roku 2007.

close Hra Deník Anny Frankové ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti. zoom_in „Na jevišti Anne Frankovou ztělesňují dřevěná loutka a pět hereček. To, že Anne nehraje jen jedna herečka, umocňuje pocit, že by se to mohlo přihodit kterékoliv dívce, každému z nás, ať už je náš vzhled nebo povaha jakákoliv. Také si uvědomíme, kolik protichůdných osobností má v sobě teenager," napsala v recenzi Alena Kunčíková a dodala, že Slovácké divadlo je oprávněně v první desítce nejlepších českých divadel. Na festivalu v Praze se inscenace představí příští čtvrtek. (kaj)