Změnil se za ty roky přístup majitelů zvířat k jejich mazlíčkům? Neuvědomuji si, že by před dvaceti lety chodilo tolik třeba pejskařů k veterináři.

Když jsem začínal dělat veterináře, tak pes byl spíše na vesnici na dvorku. Ve městě byl pes doma spíše raritou. O kočkách ani nemluvím. Dnes je pejsek nebo kočka plnohodnotným členem rodiny. Mnohdy se celá rodina točí kolem domácího mazlíčka.

Je doba letních dovolených a mnoho lidí opět řeší, kam se svým zvířecím mazlíčkem. Doporučujete cestování se zvířaty na dovolenou?

Určitě. Mluvím hlavně o pejscích. Zvládají cestu velmi dobře. A hlavně je jim lépe než v náhradním ubytování.

Jak vypadá takový pracovní den veterináře?

U nás na klinice začínáme před osmou hodinou. První musíme zkontrolovat pacienty, kteří jsou na hospitalizaci. Těm věnujeme velikou péči. Jsou nemocní, mimo svůj domov a každé vřelé slovo je pro ně velkou vzpruhou. Dále plán operací a běžná kurativa. Někdy přijdou opravdu zajímaví pacienti. Nebo případy, u kterých nevěříme, že to mohl způsobit člověk.

Jaké zvířecí neduhy řešíte nejčastěji?

Ono záleží, o jaké zvíře se jedná. Dříve byla převaha psích pacientů. Dnes se tlačí do popředí kočky a drobní savci. U každého živočišného druhu jsou jiné problémy, které řešíme. Z těch zajímavějších případů jsem odstraňoval zub u opice, který rostl pod okem. Tato opička má již čtyři potomky.

Máte sám nějakého zvířecího mazlíčka?

Měli jsme pšeničného teriéra. Fenku. Byla úplně zlatá.

Kdybyste nebyl veterinářem, kterou jinou profesi byste chtěl vykonávat a proč? Nebo jste se od dětství chtěl věnovat právě léčení zvířat?

Po základní škole jsem se hlásil na konzervatoř. Hrál jsem na klarinet. Nějak se mně podařilo vyrazit si zuby, a bylo po muzikantských ambicích…

Vzpomenete si, zda se u vás v ordinaci někdy objevilo nějaké zvíře, které jste měl opravdu strach ošetřit?

Většinou se nejedná o nějakou exotickou šelmu. Stačí kočka, která má úplně jinou představu o trávení volných chvil než vyšetřování na veterině.

Jaké nejkurióznější zvíře jste ošetřoval?

Kromě již zmíněné opice to byl klokan, operovali jsme také kozu. Jednou přijel pán a z auta dovedl do čekárny tři ovce. V tu chvíli bylo opravdu hodně veselo.

Myslíte, že Uherského Hradiště je dobré místo pro život psů a dalších zvířecích mazlíčků?

Určitě by si majitelé psů zasloužili lepši služby od města, než je tomu nyní. Například výběh pro psy hned vedle železniční trati je výsměch.

A myslíte, že Uherské Hradiště je dobré místo pro život lidí?

Uherské Hradiště je krásné město. Je kulturní, má úžasnou tradici. Myslím, že lidé v Uherském Hradišti mohou být pyšní, kde žijí.