Od pátku 20. července promítáním filmů na Letní filmové škole tráví minimálně osmnáct hodin denně.

„Baví mě to, jinak bych to nemohl dělat. Normálně promítám tak pět hodin denně, ale teď začnu ráno a skončím pozdě v noci. Každý rok se z toho zápřahu při filmovce ještě týden vzpamatovávám,“ směje se Peprník.

Před pětadvaceti lety projevil o tuto profesi zájem. Za pár let se mu naskytla příležitost v kině Hvězda. Musel absolvovat dvě stovky představení jako začátečník a udělal si kurz. Tenkrát ještě fungovalo i kino Mír, kde také promítal.

Promítání na filmovce je pro něj příjemné, protože je stále mezi mladými lidmi. Z filmů však moc nevidí. Musí zaostřovat a kontrolovat, jestli je vše v pořádku na plátně. Mimo LFŠ si promítaný film vychutná až napodruhé nebo napotřetí.

„V kině jsme dva promítači, zvláště když jsou nyní před filmy úvody, musíme nasvítit režiséry, zesilovat zvuk. Pro jednoho člověka je to dost náročné,“ vysvětluje Peprník. Budova kina bude letos slavit čtyřicet let. Podle Peprníka by potřebovala generální opravu elektrické instalace. V neděli byla kvůli poruše zrušena dvě představení.

„Občas se při napjaté situaci stane, že film prostě nejde pustit. Naštěstí lidé nedělají paniku a je tady na filmovce pražská technika, která poruchu za chvilku spraví. Všichni toho máme na starosti strašně moc, ale atmosféra tady je hodně dobrá,“ prozradil Peprník. Tuto práci musí člověk mít rád. Lubomír Peprník má také velmi kladný vztah k filmům, má rád české filmy, a také pohádky, které sleduje se svým vnukem. Nesnáší násilí ve filmech, ale raději romantiku. Na práci jej také těší, že při LFŠ se může setkat s osobnostmi, které by normálně neviděl a nic zajímavého se od nich nedozvěděl. Také vnuci Lubomíra Peprníka navštěvují program Letní filmové školy.

„Jsem rád, že mají o filmy zájem. Ale pokud podle mě film pro ně není vhodný, mluvím jim do toho,“ vysvětluje Peprník, který má jako promítač o filmech přehled. České snímky, natočené po roce 2000, jsou podle něj skvělé. „Líbily se mi Vratné lahve nebo Obsluhoval jsem anglického krále,“ poznamenal.

Na LFŠ tráví většinu svého času, ale nestihl ještě navštívit žádnou doprovodnou akci. Nemá na to vůbec čas, což jej trošku mrzí. Tvrdí, že by se šel moc rád podívat na nějaký koncert nebo jinou doprovodnou akci. To však při promítání nemůže.