Mezi přítomnými byli například dramaturg a scénárista Petr Oslzlý, herec a zpěvák Ondřej Havelka, velehradský sochař a výtvarník Otmar Oliva, nebo hudební skladatel a muzikant Jiří Pavlica.

Publikum nakonec odměnilo potleskem ve stoje nejen aktéry tohoto více než tři hodiny trvajícího cimbálmuzikálu, ale také jeho autory.

Ovace tak sklidil herecký ansámbl v čele s Tomášem Šulajem, Martinem Vrtáčkem, Irenou Vackovou či Jitkou Joskovou, členové Horňácké cimbálové muziky Petra Mičky i režisér Břetislav Rychlík, autor inscenace Karel Steigerwald a spisovatel Josef Holcman, na motivy jehož knihy povídek hra vznikla.

Inscenace je satirickým pohledem jak na období násilné kolektivizace na Slovácku v padesátých letech minulého století, tak na vyšetřovací praktiky v tehdejší hradišťské věznici.

Jako červená nit se však představením line zejména snaha o potrestání trýznitelů z komunistické éry a docílení tak jakéhosi elementárního vyrovnání se s touto částí temné minulosti naší země.

Podle Břetislava Rychlíka je hra Cena facky aneb Gottwaldovy boty především o neschopnosti vyrovnat se s dobou, jíž někteří tupě sloužili.

„Vzkazovat jim nic nebudu, protože když někdo sloužil tupě, tak bude asi podle všeho tupý. A člověk už vlastně tomu samotnému dílu (divadelní inscenaci) nemá co dodávat," řekl Deníku režisér.

Související 

V sobotu se začne v Slováckém divadle fackovat

Cena facky připomene ve Slováckém divadle zvěrstva komunismu

ON-LINE rozhovor s režisérem Břetislavem Rychlíkem