Dnes už vědí, jak funguje profesionální divadlo a také se seznámily s největší režijní divadelní osobností – Janem Antonínem Pitínským.

Jaký byl při práci pan režisér Pitínský?

Ester: Byl v kraji divů zasněný.
Aimee: Byl na nás velice laskavý a trpělivý. Hlavně je strašně hravý. Má úžasnou představivost a vždycky jsem se nemohla dočkat, co nového budeme dělat. Moc se mi líbí jeho smysl pro humor, také jak krásně kreslí a jakou vybral krásnou hudbu. Jsem velice ráda za tu příležitost s ním pracovat, je to nezapomenutelná zkušenost.

Užily jste si zkoušení?

Ester: Bylo to náročné, ale i tak jsem si to užila moc. Divadlo mě baví.
Aimee: Strašně rychle to uteklo, ani se mi nechce věřit, že máme před premiérou. Na skoro každodenní zkoušky jsem si zvykla a bude mi to chybět. Teď se ve Slováckém divadle cítím se jako doma a je to úplně skvělé tady být.

S Pitínským je to jako cesta Himalájí

Režisér Jan Antonín Pitínský je podle časopisu Reflex největší žijící divadelní osobnost posledních dvaceti let. Dozajista za to mohou i inscenace, které nastudoval se souborem Slováckého divadla. Začalo to v roce 2000, kdy publiku ukázal originální pojetí Gazdiny roby. Představitelka hlavní role Irena Vacková získala Thálii Českého divadla a inscenaci natočila Česká televize. Pak už to šlo ráz na ráz – Bratři Karamazovi, slavná Liška Bystrouška, Divá Bára, Cikáni, Kalibův zločin a teď Alenka v kraji divů a za zrcadlem.

„Mám to tady čím dál radši. A vidím, jak herci pořád hrají, mají dlouhá představení a protože jsou z kraje ryzího a plného emocí, tak i oni jsou plní emocí a často to nedokáží vstřebat. Častokrát se musí uklidnit z té tenze, která zůstává v člověku. Tu opravdovost na nich obdivuji. Nic nedělají polovičatě," vyznal se k souboru Slováckého divadla slavný režisér. A herci? Jitka Josková přirovnává práci s Pitínským k cestě Himalájí. „Je to dobrodružné, nevíte, kam přijdete, ale jste v pohádkové krajině, kam se nepodíváte každý den." Jak dopadne fantaskní Alenka v kraji divů a za zrcadlem, uvidí první diváci na premiéře zítra od 19.00 hodin.

Alenka dorazila do kraje divů

„Anglický matematik a logik, pedagog na Oxfordu a jeden z prvních Lewis Carroll napsal svůj světoznámý příběh o Alence údajně pro malou holčičku Alici Liddellovou. Původně pouze vyprávěný příběh, který byl v r. 1863 napsán v rukopise, na Vánoce 1864 přepracován s autorovými ilustracemi, byl později označen za mimořádný a dílu se dostalo dokonce vědecké interpretace," říká k novince Slováckého divadla její dramaturgyně Iva Šulajová. „Jak později popisuje již dospělá Alice Hargreavesová ve svých vzpomínkách na Lewise Carrolla, vyprávěl autor své příběhy ne jako pohádky pro děti, ale jako skutečné události. Jeho vyprávění, stejně jako bezpočet filmových a jiných adaptací nesmrtelného příběhu, si našly čtenáře a diváky napříč věkovým spektrem," dodává Iva Šulajová.

Vedle dramaturgyně a herců se na inscenaci podílí i skladatel Richard Dvořák, scénografka Eva Jiřikovská a specialista na pohybové situace Sergej Sanža. Diváci se vedle mnoha překvapení mohou v inscenaci těšit i na unikátní masky v nadživotní velikosti a také na iluzionistická čísla. Alenka v kraji divů a za zrcadlem je jedním z vrcholů sedmdesáté sezóny Slováckého divadla a je sledována s velkým zájmem celorepublikových médií. (kaj)