V Pardubickém a Zlínském kraji. Výraznější předvolební ambice strany a následné rozčarování z volebního výsledku ale přiznal v rozhovoru pro Slovácký deník předseda SPOZ Vratislav Mynář. Ten jej hodnotil v úzkém kruhu volebního štábu ve své hospodě Na Srubu v areálu svého Skiparku Osvětimany na Uherskohradišťsku. Oblečený ve vyšívané krojové košili, v níž se právě vrátil z hodů v rodných Vřesovicích, odhalil čtenářům své nejčerstvější pocity.

Velkým vítězem těchto voleb se za Stranu práv občanů ZEMANOVCI stal František Čuba, souhlasíte s tím?

Určitě ano. Přáním pana docenta Čuby bylo, že se zúčastní voleb na naší kandidátce, ale z posledního volitelného místa. Tak se i stalo. Nakonec postoupil díky více než dvou a půl tisícovce preferenčních hlasů. Ukazuje se, že tam, kde nemají obavy umístit na kandidátky osobnosti typu pana Čuby, to ve výsledku pomůže celé krajské organizaci.

Určitě jste ale zklamaný, že jste do krajského zastupitelstva nepostoupil vy sám ze druhého místa na kandidátce SPOZ, které se postupu hodně nabízelo…

Pro mě to není žádné zklamání, naopak, jsem rád, že se tam od nás dostali ti, kteří se tam dostali. Pan Čuba, pan doktor Nečas, Josef Novák i docent Galuška. Samozřejmě jsem ješitný a mám své ego, jako každý chlap, ale dělal jsem všechno pro to, abychom uspěli my Zemanovci, ne aby uspěl Vraťa Mynář.

Pokud to správně chápu, v duchu tohoto vašeho uvažování jste kandidoval ve Zlínském kraji na kandidátce SPOZ až ze druhého místa a to první jste přenechal Lubomíru Nečasovi…

Já jsem teď předsedou strany, ale bydlištěm z Osvětiman, což je krásná vesnice, která má 800 obyvatel, ale pan Nečas je lékařem z města s téměř 80 tisíci obyvateli, takže logika je jednoduchá.

Zleva: Josef Novák, Luděk Galuška, František Čuba, Lubomír Nečas a Vratislav Mynář.

Zleva: Josef Novák, Luděk Galuška, František Čuba, Lubomír Nečas a Vratislav Mynář. Foto: DENÍK/J. Karásek

Ve Zlínském kraji překročila SPOZ sedmiprocentní hranici získaných hlasů, v Pardubickém hranici pětiprocentní, jak hodnotíte celkový volební výsledek Zemanovců?

Musím se přiznat, že jsem trochu zklamaný, že jsme postoupili jenom ve Zlínském a Pardubickém kraji. Počítal jsem s tím, že budeme úspěšní ještě v dalších dvou krajích. Díky bydlišti Miloše Zemana jsem čekal úspěch na Vysočině a trochu jsem spoléhal i na severní Moravu, kde nám nakonec chyběly desetinky procenta.

Se kterými stranami byste byli ochotni se například na úrovni Zlínského kraje zapojit do koalice?

Programově nejblíž je nám samozřejmě sociální demokracie. Z těch dalších je to pak lidová strana vedená panem Čunkem.

A s kým naopak spolupráci už nyní vylučujete?

Teď je sice zbytečné říkat velká slova, ale je jasné, že pravice je programově úplně jinde než my, takže hůře bych si koalici dokázal představit například s TOP 09 nebo s ODS.