S osmnáctiletou pomlkou se letos vrátilo do Vlčnova na tradiční pořad Královského večera přes padesát předchozích králů, aby mohli být svědky toho, jak Martin Darek Franta přebírá panovnické žezlo od předchozího vladaře Petra Španěla.

„Skončila doba panování mého, bez boje jsem se vzdal. Předávám ti tíhu břemena svého, kéž bys i ty dobře panoval,“ pronesl Petr Španěl před položením koruny na hlavu Martina Dareka Franty.

Komponovanému sobotnímu pořadu přihlíželo i čtyřiačtyřicet bývalých králů, kteří se do Vlčnova sjíždějí po osmnácti letech, tedy po době, co se děti narozené v době jejich posledního sjezdu stanou legrúty v královské družině. Nejstaršími ročníky letošního sjezdu byli králové z padesátých let.

„Nejhorší na mé jízdě bylo to, že tehdy byla vesnice rozdělena na horní a dolní konec, které spolu moc nekomunikovaly. Čekali jsem s legrútama, že se mě budou snažit na horním konci ukradnout, a tak jsme se domluvili, že kdyby na něco přišlo, tak mě pustí, já s koněm odcválám a oni ostatní pozdrží. Nakonec ale k ničemu takovému nedošlo,“ vyprávěl Antonín Moštek, který jel v čele družiny v roce 1955.

Doma navíc měl přichystáno pro hosty speciální občerstvení. „Podávali jsem pravou paví polévku. Tehdy jsme měli doma pávy a jednoho se podařilo nešťastnou náhodou usmrtit,“ vzpomínal.

Slovo před samotným předáním vlády patřilo především královským legrútům, kteří se předvedli se svými vyvolávkami. „Při této příležitosti mi sundali boty sádrové, protože sa na mňa dívajú vlčnovští králové,“ dokulhal se zraněním před mikrofon Vojtěch Ulčík.