„Přišel šestapadesátý rok a v průběhu těch hodů za mnú chodily ty děcka. Pane Vojtík, udělejme krůžek, nás to baví. A tož tak mě otravovaly, že potom, po hodách v úterý hasiči od nás s chasů udělali takový večírek. Tam sem stůpl a řekl sem: Tak dnešním dnem zakládám staroměstský krůžek," zavzpomínala nahrávka na zakladatele Doliny Jana Vojtíka na začátku programu.

Nejvýznamnější události z minulosti souboru vyzdvihl její současný vedoucí Aleš Rada. „Za tu historii jsme získali mnoho ocenění a vystoupili jsme na spoustě vydařených festivalech. Za všechny například zmíním obdržení zlaté medaile Ministerstva zahraničí v Tunisu z roku 1973 či vystoupení v hlavním pořadu mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici roku 2002," připomněl si Aleš Rada.

V Dolině se od jejího založení vystřídalo na jedenáct lidí v jejím vedení. Soubor si přitom vždy držel vysoký standart i v soutěžích verbuňku. „S kamarády jsem v Dolině zažil nejlepší léta svého mládí. Pokud bych měl něco vyzdvihnout, čím se staroměstský soubor odlišuje od ostatních, byla by to asi dlouholetá práce s verbíři, která také přinesla mnoho ovoce," dodal starosta Starého Město Josef Bazala, který byl vedoucím Doliny a sám se úspěšně zapojoval do celonárodních soutěží ve verbuňku.