Řeč je o 41letém Josefu Petrovi z Tlumačova, který v těchto dnech vede restaurátorský tým při opravách radnice v Uherském Brodě.
Je absolventem hradišťské UMPRUM, kde studoval obor sochařství. Pak pokračoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Vysokoškolské vzdělání si doplnil na královské akademii v belgickém Gentu. „Restaurátorství se intenzivně věnuji od roku 1992. Častokrát jde doslova o horolezecké výkony,“ přiznává Petr. Poslední lešenářská patra nad špičkami věží totiž podle něj zpravidla nebývají ukotvena a při větrných poryvech se potýkají se znatelnými výkyvy. „Člověk má opravdu častokrát strach, a to nemusí být jen v případech oprav věží. Takové mariánské a morové sloupy jsou tak vysoké, že se u jejich vrcholu nemáte čeho chytit. Navíc bývají v takovém stavu, že vůbec nevíte, co se může stát,“ naznačuje restaurátor rizika svého povolání. Mezi štacemi, které absolvoval, byly také práce v 62metrové výšce na věži chrámu svatého Mikuláše v Praze a více než sto metrů nad zemí na dómu v Olomouci. „Na bazilice zasvěcené svatému Václavovi to bylo vůbec nejvýš, kam jsem se ve své profesi dostal. Restauroval jsem tam sochy na průčelí a věnoval jsem se úplně všemu, i kříži,“ vzpomíná Petr na osobní výškový rekord v hanácké metropoli.
V Uherském Brodě stojí na lešení radniční věže v pouhých 35 metrech, kde se věnuje obnově pískovcové sochy Spravedlnosti. „Je v docela dobrém stavu i proto, že je poměrně mladá. Pochází z roku 1947 a to svoje si ještě pořádně nezažila. Defekty a poškození nejsou vážné. Zachovalý je i meč a na to, že je mu 64 let, vypadá velmi dobře. Nic mu není, a dokonce ani nepraská v místě, kde jej drží pískovcová ruka,“ popisuje stav skulptury restaurátor. Podle něj si však pozornost odborníků zaslouží jiné prvky radnice. Především jde například o architektonickou část pláště budovy, ať už je to věž, nebo čelní fasáda. „Úplně půjde vyměnit prvek sice mladý, ale mimořádně škaredý. Totiž sokl z hořického pískovce. Ten sem vůbec nepatří, a to ani strukturou, ani barevně. Jde o novodobý, ale cizorodý, průmyslově zpracovaný prvek, který nahradíme úplně jiným materiálem. Už delší dobu se s tím počítalo. Radnice na to měla zpracované výkresy,“ říká Petr.
A jak dlouho restaurátoři na opravách brodské radnice setrvají? „Začít se mělo v polovině srpna. Nepodařilo se to ale právě kvůli složitosti lešení. Nebylo jednoduché sehnat firmu, která by se do toho pustila, je opravdu komplikované to lešení. Málokdy se lešenářská firma potýká s tím, že musí vynést na konzoly celou tu váhu posledních pater, jako je to v tomto případě,“ vysvětluje šéf restaurátorů, který tvrdí, že je proto těžké odhadovat, jak dlouho se v Uherském Brodě zdrží. „První předpoklad byl, že tady budeme tak dva měsíce, ale vůbec netuším, do jaké míry nám naruší práce počasí. Dělat totiž můžeme, jen pokud nemrzne ve dne, ale ani v noci. Je-li ve dne plus deset stupňů, tak noční dva stupně pod nulou nevadí, ale pokud mrzne i ve dne, je to problém. Některé chemické přípravky totiž ve své první fázi vůbec nesmí přijít s mrazem do kontaktu,“ doplňuje odborník. Je tedy pravděpodobné, že bude restaurování prvků na věži pokračovat i na jaře? „Doufám, že ne. V první řadě se budeme snažit z velké části dokončit ty práce ve výškách, aby se lešení dalo co nejrychleji složit,“ uzavírá Petr.