V podání Buchlovického farního sboru tu také zazněla půl století stará Buchlovská vánoční mše a Hirschmentzlovými vánočními skladbami vernisáž obohatil pěvecký sbor Břestečánek z Břestku.

Ducha doby adventní a tradičních Vánoc přiblížil návštěvníkům duchovní správce buchlovické a zlechovské farnosti P. Rudolf Chmelař, který požehnal zbrusu novému mobilnímu buchlovickému betlému kufříkového tvaru. Unikátní betlém z bukové překližky o dvaceti figurkách je dílem prezidenta břesteckého Spolku pro udržení tradic Květoslava Trávníčka a jeho dcery Michaely, studentky třetího ročníku hradišťské umprumky.

„Při vernisáži jsme si připomenuli historii lidí, kteří tu žili před námi, kterým Vánoce dávali radost a novou naději. Dnes jsme si mohli v muzeu připomenout a uvědomit, že Vánoce jsou svátky, které člověku dávají nejvíce naděje," okomentoval výstavu pohlednic jako krásný počin adventní a předvánoční doby páter Chmelař.

Výstava vánočních a novoročních pohlednic ze sbírky Bořka Žižlavského, člena Spolku podporovatelů Buchlovic a místostarosty městyse, je krásnou předzvěstí nadcházejících Vánoc. „Každá z pohlednic, z nichž nejstarší pochází z 23. prosince 1898, je malým výtvarným dílkem. Vzhledem k tomu, že vycházely ve své době v drobných nákladech, je každá z nich svým způsobem originálem," uvedl Žižlavský.

Pohlednice jsou podle něj provedeny snad ve všech tiskařských technikách, jež se používaly. Největší díl zahrnují barvotisky či litografie, černobílé nebo kolorované světlotisky, ale i klasické fotografie, které mohou být pro některé diváky nejpůsobivější.

„Objevují se na nich motivy vánočních stromků, krajin, andělíčků, vánočních trubačů a další. Na novoročních pohlednicích může vidět návštěvník prasátka, otevřené láhve šampaňského, květiny a jiné," přiblížil vystavené pohlednice s vánoční a novoroční tematikou Žižlavský, autor páté výstavy poštovní korespondence na Slovácku.

V průběhu vernisáže představil neoficiálně novou knihu Hledání hrobu svatého Metoděje ve Chřibech, přivezenou v pátek dopoledne z tiskárny. Autory knihy, která byla vydána Jiřím Jilíkem, jsou Bořek Žižlavský a Vlastimil Kořínek.

S velkým ohlasem návštěvníků vernisáže se setkala Buchlovská vánoční mše, kterou s Buchlovickým farním sborem nastudovala jeho sbormistryně Pavla Večeřová.

„Loni i letos v předvánočním čase mi tuto mši připomenulo několik občanů a prosili mě jako sbormistryni, abych ji se sborem nacvičila a sbor ji zazpíval při oslavách narození Ježíše Krista v našem kostele. Stane se tak při půlnoční mši o Štědrém večeru," prozradila sbormistryně Pavla Večeřová.