„Byla jsem tam v zimě několikrát a vždy tam byla hodně velká zima. Říkala jsem si, že jestli se v obřadní síni nebude topit, když na sedmého prosince hlásili teploty kolem nuly, bude pobyt v té místnosti skutečným utrpením. Skutečnost ale předčila mé očekávání," tvrdí jedna z účastnic pohřbu, která připomněla, že obřad trval zhruba tři čtvrtě hodiny. „Nechci se nikoho z pozůstalých ani ze zúčastněných dotknout, ale chlad v té místnosti byl tak silný, že jsem počítal vteřiny, aby obřad skončil co nejdříve. A to jsme byli všichni zachumlaní v kabátech a šálách. Zároveň mě to velmi mrzelo, protože jsem si chtěla v klidu poslechnout smuteční projevy a rozloučit se s člověkem, kterého jsem dobře znala," popsala své pocity stěžovatelka.

Nejbližší pozůstalí navštívili dva dny po obřadu pohřební službu, aby uhradili náklady na pohřeb. Chtěli zároveň vysvětlení, proč museli obřad přetrpět za takových podmínek. „Pracovnice pohřební služby mi řekla, že od doby poslední rekonstrukce obřadní síně se v tom prostoru netopí, protože by to prý pro město bylo drahé," vysvětlila jedna z nejbližších příbuzných muže, jehož pohřeb se konal v pátek 7. prosince.

Jana Mauritzová ze Správy a údržby hřbitovů Uherský Brod vysvětlila, že obřadní síň nemá vlastní topení. Upřesnila, že budova má pouze klimatizační jednotku, která má v létě návštěvníky osvěžit vzduchem, v chladném období se má zase foukat teplo. V den obřadu se prý zapíná v sedm hodin ráno. „Není pro tento účel příliš výkonná a ani účelná, protože je namontovaná u stropu. Teplo se tudíž drží nahoře a v okamžiku, kdy se otevřou půl hodiny před obřadem dveře a lidé se scházejí, teplo okamžitě vyprchá. Netopí se tam stále. To kvůli velkému prostoru místnosti, vysoké spotřebě elektrické energie a malému počtu obřadů. Tato forma byla odsouhlasena městským úřadem," vysvětlila Jana Mauritzová.

Takové vysvětlení však Vladimíru Rachůnkovi ani další účastnici pohřbu Ludmile Šupinové z Brodu nestačí. „To tedy znamená, že pokud bude venku minus dvacet, budou muset prakticky ve stejné teplotě sedět lidé ve vymrzlé obřadní síni? To přece nemůže nikdo myslet vážně!" kroutí nechápavě hlavou oba nespokojení Broďané.

Naopak vyhřát smuteční místnost považují za samozřejmost ve Starém Městě. „V zimních měsících topíme na zhruba patnáct stupňů. Vyhřát místnost na větší teplotu nepovažujeme za vhodné, protože lidé se v obřadní síni nesvlékají z kabátů. A navíc, pohřeb je nutné považovat za stresovou situaci, při které se některým z hostů může v přílišném teple udělat špatně," vysvětlila Jana Horká ze staroměstské pohřební služby. Zároveň upozornila, že nelze srovnávat podmínky ve všech regionálních pohřebních síních. „Záleží také na celkové konstrukci síně a frekvenci pohřbů. Například ve Zlíně mohou topit vydatně a prakticky neustále, protože v tamní obřadní síni se koná jeden pohřeb za druhým," dodala Jana Horká.

Také v Hluku je topení ve smuteční síni v zimě samozřejmostí. Například jeden z nedávných pohřbů se tam konal v sobotu před Vánoci. „Akumulační kamna jsme tehdy zapnuli už ve středu. O topení syn zemřelého požádal, ale stejně bychom to provedli, služba je v ceně platby za smuteční síň," vysvětlil starosta Hluku Jan Šimčík.

Mluvčí brodského městského úřadu Elen Sladká tlumočila odpověď vedení odboru rozvoje města slovy, které nepřímo potvrzují slova pracovnice pohřební služby, jež chlad v obřadní síni vysvětlila snahou města ušetřit co nejvíce na provozních nákladech. „V případě nízkých teplot je nutné místnost vytápět s velkým předstihem a tomu potom odpovídají náklady na vytápění. U tohoto objektu se ale ani nepředpokládá, že bude vytopený na pokojovou teplotu, ale pouze temperován, protože lidé jsou tam v kabátech a obřad je krátký," sdělila Elen Sladká. Návštěvníci obřadní síně tak nemají prakticky žádnou možnost spoléhat se na snesitelné strávení smutné chvíle. Podle posledních zpráv se ale kvůli problému s vytápěním připravuje petice dalších nespokojených lidí. O dalším vývoji kolem tohoto problému budeme v dalších číslech Slováckého deníku i nadále informovat.