„Ve Slováckém divadle budu hrát v pohádce poprvé. Ale s dcerkou chodíme do divadla poměrně často, a tak znám reakce její i ostatních dětí z pozice diváka,“ říká Klára Vojtková a dodává, co ji na sledování pohádek v divadle v pozici diváka baví. „Ráda sedám na balkoně a koukám nejen na jeviště, ale i na děti dole v sále. Baví mě to, dojímá mě to,“ dodává herečka.

Pohádkový muzikál Anička a bylinkové kouzlo vytvořila pro Slovácké divadlo tvůrčí dvojice Josef Fojta a Emanuel Míšek. Režie se ujal Jakub Maceček. „Moc bych si přál, aby to bavilo diváky i herce. Těším se na úsměvy lidí. To by se mi moc líbilo,“ přeje si autor libreta a textař Emanuel Míšek.

Jitka Hlaváčová ve hře  Úča musí pryč. Ilustrační foto.
Jitka Hlaváčová prozrazuje, jak se pohybují bylinky

Šulajová: Písničky se divákům dostanou pod kůži

Ivo, blíží se premiéra nové pohádky Anička a bylinkové kouzlo, která vznikla ve spolupráci s autorským duem Fojta-Míšek. Jak se ti s nimi pracovalo?

Pracovalo se mi s nimi velmi dobře, přímo nádherně. Celý tvůrčí tým, tedy kromě autorů samých i režisér Jakub Maceček, autorka choreografií Jitka Hlaváčová, autorka výpravy Eva Jiřikovská i herecký soubor, byli a jsou velmi kreativní. Měli touhu si hrát nejen s příběhem, ale i s formou, kterou se odehrává. Je zde tedy pohádkový příběh s poučením, ale i hravost a nadhled, a to, si myslím, všechny společně velmi bavilo.

Pohádka má podtitul pohádkový muzikál pro každého. Prozraď, na co se mohou vlastně diváci těšit?

Navážu na předchozí odpověď: děti se mohou těšit na příběh o tom, jak holčička Anička spolu s bylinkovým kouzlem pomohla zachránit louku plnou kytiček před stavěním obchodního centra, rodiče, prarodiče a všichni ostatní dospělí se navíc mohou potěšit verši, jež s nadhledem reflektují každodenní situace našeho běžného života. Všichni dohromady se určitě dozví něco nového o prospěšných účincích bylinek.

Jelikož je to však žánrově pohádkový muzikál, hlavní je zcela jistě množství krásných bylinkových písniček různých hudebních stylů a žánrů, a s tím spojená obrovská dávka pozitivní energie, která z jeviště proudí. Písničky se divákům lehce dostanou pod kůži a budou si je ještě dlouho potom zpívat. A pokud by je i zapomněli a chtěli si je připomenout, mají možnost si koupit CD písniček a zpěvníček.

Bílá velryba připluje už v pondělíDruhým pohádkovým titulem, který Slovácké divadlo připravilo pro své nejmenší publikum, je divadelní adaptace známé knihy amerického pozdně romantického spisovatele a básníka Hermana Melvilla Bílá velryba. Režie se ujal Michal Skočovský.

„Naše Bílá velryba bude komorní a intenzivní, určena by měla být pro třetí až šestou třídu. Jednoduchou scénu by měly doplnit i drobné projekce,“ prozradil režisér pohádky, který v minulé sezóně nastudoval v Uherském Hradišti například komedii Čarodějnice v kuchyni. „Bílou velrybu jsem zvolil proto, že je v ní i nádech ekologie a věnuje se tématu výlovu velryb,“ doplnil režisér.

Předpremiéra proběhne 12. listopadu na Malé scéně, slavnostní premiéra je naplánována na druhý svátek vánoční, 26. prosince. Diváci e mohou těšit na Davida Vaculíka, Petra Čagánka, Terezu Hrabalovou a další herce.

Petra Procházková a Josef Kubáník.
Vše se virtualizuje, přátelství i zločin