O tu první se v pátek večer ve Slovanském sále vzdělávacího ústavu postarala cimbálová muzika gymnázia a čtyři taneční páry, které se třicet minut po dvaadvacáté hodině představily návštěvníkům plesu svými tanci ve zbrusu nových krojích. „Vedení gymnázia chtělo nějakým způsobem podpořit aktivitu tanečníků z řad našich studentů tím, že jim pomůže sehnat finanční prostředky na zakoupení nových krojů. Díky německé katolické nadaci Renovabis se to podařilo," sdělil plný nadšení ředitel Stojanova gymnázia Michal Hegr.

Nadace, která vznikla před dvaceti lety z iniciativy německých biskupů a Centrálního výboru německých katolíků, jako odpověď na potřeby lidí v postkomunistických zemích střední a východní Evropy, včetně České republiky, poslala velehradskému gymnáziu na pořízení krojů pro mladé folkloristy 80 tisíc korun. „Dnes se v nich mohli tanečníci a tanečnice poprvé představit na veřejnosti. Časem bychom chtěli sehnat peníze i na kroje pro členy naší cimbálové muziky," předestřel svůj záměr Hegr. Radost z jeho slov měla vedoucí folklorního ansámblu Barbora Mašková i primáška cimbálovky Helena Zámečníková.

Ředitel gymnázia se netajil tím, že cimbálovka, tanečníci a pěvecký sbor gymnázia by mohli reprezentovat školu v zahraničí. „Budou-li úspěšní a všechno bude klapat jako dosud, mohli by reprezentovat náš vzdělávací ústav v Itálii a Americe," kul plány jeho šéf. Jeho plány vykouzlily úsměv na tváři Barbory Maškové cimbalistky a vedoucí muziky i taneční složky. „Tiše doufám, že to štěstí v době studia na gymnáziu zažiji. Věřím, že každý školní rok s nástupem nových studentů přibude i folkloristů," pootevřela pomyslná vrátka do budoucnosti Mašková, tanečnice strážnického souboru Demižon.

Druhou plesovou premiérou byla historicky první dražba nejen na gymnáziu, ale i v poutní obci. Poté, co dozněly tóny školní cimbálovky představil ředitel Michal Hegr obraz Madony s Ježíškem, který do dražby věnoval hodonínský mecenáš a sběratel výtvarných děl, jež si přál zůstat v anonymitě. „Zrestaurovaný obraz o rozměrech 120 x 100 cm od neznámého italského malíře má aktuální hodnotu 60 tisíc korun. Výtěžek z aukce bude určen na renovaci školní kaple," sdělil ředitel gymnázia, který se ujal licitace.

Zájemci v průběhu aukce podávali své cenové nabídky a nakonec byl obraz přiklepnut licitátorem Michaele Pochylé z Uherského Hradiště, která za něj nabídla pět tisíc korun. „Dražba překrásného obrazu byla velice emotivní. Nemůžu uvěřit tomu, že jsem jej vydražila já. Vždyť v životě jsem nic nevyhrála. Kam obraz pověsím, to nebude jen na mém rozhodnutí," nechala se slyšet Pochylá.

„Aukce se mně líbí. Když je někdo přiměřeně bohatý a zdravý, a chce podpořit nějakou dobrou věc, je to chvályhodné," dodali k aukci Jana a Karel Janíčkovi.