Sbor si v pátek 7. prosince na Slavnostním koncertě připomene 28 skladbami završení tří desetiletí své existence. Koncert začíná v 18.00 ve velkém sále Domu kultury, jeho součástí bude i výstava fotografií mapující činnost sboru a vychází i katalog.

V současné době navštěvuje soubor na padesát zpěváků ve věku 5 – 20 let. Jsou mezi nimi už i děti zakládajících členů. Rozdíl mezi těmito generacemi je podle sbormistryně Marcely Burešové značný. „Dříve byly děti zkrátka více disciplinované, " povzdechne si. Ale hned dodává, jak je ráda, že i dnešní děti si cestu ke sborovému zpěvu najdou. A pustí se i do naprosto nečekaného projektu, jakým bezesporu bylo nastudování muzikálu Popelka (na staré francouzské písně napsal pro sbor texty uherskobrodský rodák Pavel Cmíral, představení režijně připravil Robert Bellan ze Slováckého divadla a dirigentka sboru, která upravila písně pro trojhlas).

Marcela Burešová

Marcela Burešová nasbírala zkušenosti s dirigováním na svých vysokoškolských studiích u světoznámého dirigenta dětského sboru Františka Lýska (ano, toho, co objevil třeba Evu Pilarovou) a profesorů Miloslava Bučka a Jana Kostečky. Se sborovou činností začala hned po studiích v roce 1968, kdy v Uh. Brodě založila první školní sboreček ve škole na Mariánském náměstí. Comenius se zformoval na podzim roku 1982. Jádro nového souboru, který měl pod svými křídly Dům kultury, tvořily děti ze školního sboru ZŠ Na Výsluní. K nim se ovšem bleskově přidávali žáčci z ostatních brodských škol i z okolních vesnic. Sbor tehdy čítal až sedmdesát dětí! Jedna z prvních secvičených skladeb byla písnička Černé oči jděte spát a V Strachotíně hájku. Od úprav lidových písní sbor přešel ke skladbám známých autorů píšících pro dětské sbory (Pavel Cmíral, Petr Eben, Karel Effa, Jiří Laburda, Dalibor Spilka aj.), začal zpívat i v ruštině, němčině, latině, polštině, angličtině i dalších jazycích a objevil kouzlo staré hudby. Třeba dodnes Comeniem zpívanou skladbu Favete linquis singuli, která nebude chybět ani na Slavnostním koncertu.

Hned z první soutěže dětských pěveckých sborů v Hodoníně (1983) si Comenius přivezl zlato. Následovaly další úspěchy a ceny, namátkou stříbrný diplom z mezinárodní soutěže dětských sborů v Saló del Garda v Itálii (1998, stříbrný diplom z mezinárodní soutěže adventní a vánoční hudby s Cenou Petra Ebena v Praze (2002), 3× stříbro z mezinárodního soutěžního festivalu Svátky písní – Mundi Cantat v Olomouci (2004), či Zlatý diplom z prestižní mezinárodní soutěže Musica Sacra v Římě (2009).

První zahraniční zájezd uskutečnil Comenius v roce 1987 – zazpíval v polském Lešně. Ještě před revolucí 1989 se podíval i do Jugoslávie. Od té doby už Comenius procestoval a vystoupil v 16 evropských zemích. Na turné po Švýcarsku v roce 1993 měl tu čest vystoupit i před světoznámým dirigentem Rafaelem Kubelíkem a jeho paní, kteří zde pobývali v emigraci a uherskobrodskému sboru a jeho dirigentce vyslovili veliké uznání a poděkování.

Autor: Markéta Švehlíková