Uherskohradišťský soubor nechyběl ani jednou. Ba co víc pravidelně zamíchal kartami při závěrečném udělování cen. Podaří se mu to i s komedií Penzion pro svobodné pány? Rozhodne se v neděli.

Komedie režiséra Igora Stránského o jedné noci v penzionu, odkud se nechce rozverné slečně, na sebe strhla pozornost hned po premiéře loni na jaře. Brzy po ní ale nastal šok. Představitel jedné z hlavních rolí Zdeněk Trčálek se zranil a rok se nehrála. Ukázalo se, že roční pauza inscenaci neuškodila. Naopak. Dozrála jako víno. A s ní i herecké výkony Jiřího Hejcmana, Kláry Vojtkové a i jmenovaného Zdeňka Trčálka. Divadelní recenzent J. P. Kříž o posledně jmenovaném dokonce prohlásil, že je lepší než filmový Jiří Hrzán. „Zdeněk Trčálek všechny české Halibuty převyšuje. Od vstupu na jeviště ve stavu povážlivé nestřízlivosti předvádí dokonalou studii alkoholika na pokraji deliria, vyšperkovanou náročnou akrobacií,“ napsal v recenzí a rovnou Trčálka nominoval na nejlepší mužský herecký výkon roku. Ke stejnému názoru se přiklánějí i diváci: „Ano, je fantastický, jenom aby nám neutekl někam do Národního,“ obává se na divadelním Facebooku Jiří Černý.

Je docela možné, že i nadcházející nedělní představení v Divadle Pod Palmovkou dokáže diváky nadchnout. Nebylo by to poprvé. Stačí vzpomenout na Irenu Vackovou, Terezu Richtrovou či loni Moniku Horkou všechny obdržely ceny za nejlepší ženský herecký výkon. Zabodovala i inscenace samotná. Villon F. (Na krk oprátku ti věší) režiséra Jakuba Macečka se stal jedním ze tří nejpozoruhodnějších projektů roku 2007. „Do Prahy se těšíme. Ale nejedeme tam pro ceny. Jedeme ukázat, jaké divadlo tady u nás děláme,“ říká skromně režisér komediálního Penzionu Igor Stránský. Pravda ale je, že pražské publikum si představení uherskohradišťských divadelníků ujít nenechá. Už několik týdnů je vyprodáno.

Josef Kajetán