Program ve formátu *.pdf si můžete otevřít ZDE

V České republice budou památky přístupné ve dnech 10. až 18. září. Prohlídky budou doprovázeny odbornými nebo kulturními programy, jejichž cílem je prezentovat kulturní bohatství našich zemí. Do tradiční celoevropské akce se Uherské Hradiště zapojuje už od prvního ročníku v roce 1991, tedy celých dvacet let.

Letos bude v Uherském Hradišti zítra a v neděli pro návštěvníky bezplatně zpřístupněno 26 památek. Opět zůstanou zavřeny brány věznice, protože objekt není majetkem města. Účastníci slavností se mohou ale těšit na obnovený objekt č. p. 46 na Mariánském náměstí, kde dočasně sídlí městské informační centrum, a za povšimnutí jistě stojí socha sv. Floriána na Mariánském náměstí, kterou město nechalo v loňském roce zrestaurovat.

Novým objevem se může město pochlubit v rámci obnovy fasády lékárny U Zlaté koruny. Pod římsou na fasádě směřující do ulice Josefa Stancla našli pracovníci a následně zrestaurovali původní grafitti z 19. století s florálními motivy.

Po rušném sobotním dni, věnovaném především folkloru a vínu, nastane v neděli zklidnění a ke slovu se dostanou ve větší míře památky. Již tradiční jsou koncerty v bývalém Františkánském klášteře, kostele sv. Františka Xaverského a kostele Zvěstování Panny Marie. Novinkou nabízí Slovácké můzeum.

Letos se lidé mohou vydat na společné Putování za historií města s historiky Slováckého muzea. Připraveny jsou prohlídky v neděli dopoledne v 9.00, 10.00 a 11.00 a odpoledne ve 14.00, 15.00 a 16.00 hodin. Výchozím bodem bude prostor před radnicí na Masarykově náměstí, kde se zájemců o historii ujmou dvě průvodkyně.

V nejširším slova smyslu jde o připomenutí našeho kulturního dědictví, které je postaveno nejen na památkách, ale i na živé kultuře. V památkových souborech a areálech se tedy odehrává unikátní oslava historie. A jsou to právě naše významné památky, jejichž architektura a prostředí propůjčují slavnostem onu nádhernou kulisu a dávají jim osobitý ráz.

Krojované páry se budou promenádovat po náměstí

Přehlídkový pořad na Slováckých slavnostech vína a otevřených památek v Hradišti má své diváky, prostor i čas. Už poněkolikáté se obdivovatelé krojové krásy sejdou na Masarykově náměstí, kde se jim představí krojované páry z celé oblasti Slovácka. Pořad se letos uskuteční opět v neděli od 13 hodin.

Velkolepá přehlídka krojů ukáže rozmanitost regionálních typů svátečního a slavnostního lidového oděvu, který v současnosti oblékají svobodní i ženatí muži a také svobodné i vdané ženy na Slovácku. Představí se páry z bohatého Podluží, hanáckého Slovácka, Kyjovska, ale také ze Strážnice, ze samostatných krojových ostrůvků Rohatce i Vracova. Z Dolňácka se budou prezentovat krojovaní z Veselska, Ostrožska a Uherskohradišťska, včetně kunovického a buchlovického kroje. Velkou různorodost regionu podtrhne oblast Uherskobrodska s kroji uherskobrodským, hradčovickým, vlčnovským, nivnickým, boršickým či bánovským.

Reduta oslaví desáté výročí svého znovuzrození

Kulaté výročí otevření obnovené Reduty oslaví budova v době slavností vína. V roce 2001 byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce celé levé části souboru jezuitských staveb a na počátku září byla předána veřejnosti.

Jezuitská kolej za dobu svého trvání vytvořila významnou epochu v kulturních dějinách Uherského Hradiště a se stala neodmyslitelnou součástí kulturních aktivit ve městě.

V září roku 2001 se podařilo stavbu uvést do plného provozu. Po dlouhých letech se kultura v Uherském Hradišti vratila do krásného barokního redutního sálu, a představitelé města tak navázali na odkaz jezuitského řádu.

U příležitosti výročí se v podkroví Reduty uskuteční výstava, která historii i současnost tohoto jedinečného kulturního sálu připomene účastníkům i hostům Slováckých slavností vína a otevřených památek

Slovenská Hrdza zahraje na Masarykově náměstí

Moderní folklor. I tak by se dalo nazvat vystoupení slovenské skupiny Hrdza. Ta vystoupí zítra v 18.30 na Masarykově náměstí. Populární slovenská skupina z Prešova vznikla v roce 1999. Podobně jako český Čechomor přetváří hudební folklor (především slovenský) do podoby moderního folk-rocku. Debutové album mělo název Muzička, druhé Pod božími oknami a třetí Hajnajnanyja. Všechna byla přijata kladně jak veřejností, tak kritikou. Hrdzu mohli lidé vidět letos na Slovácku už na Kopaničárských slavnostech.

Hraje a zpívá ve složení: Veronika Šoltýsová - Rabadová, Slavomír Gibarti, Michal Brandys, Pavol Boleš a Marek Sarvaš.

Slavnosti vína nabídnou také plavbu lodí po Moravě

Muzikantské lodě. To je název pořadu, který bude mít své centrum v přístavišti na řece Moravě v Uherském Hradišti.

Právě tam bude bude totiž možné nastoupit na palubu některé z lodí – DANAJ nebo MORAVA. Plavbu cestujícím zpříjemní živá hudba v podání kapely Fragment z Hluku a Žluté ponorky z Uherského Hradiště.

V přístavišti bude ke zkrácení čekání na plavidlo hrát country kapela Telegraf. Můžete tam zároveň ochutnat rybí speciality.

Zvolí šampiona šampionů

Na speciální košt vín se mohou v neděli od 9.30 těšit všichni příznivci tohoto moku.

Ve velkém sále uherskohradišťské Reduty si hosté vychutnají vzorky, které Vinaři Mařatice shromáždili pro tuto příležitost ze všech regionů.

O doprovodný program se postará cimbálová muzika Jaroslava Čecha. Nejlepší vzorky bílého a červeného vína budou oceněny titulem Šampion Slováckých slavností 2011.

Na tento speciální košt byla vybrána vína, která získala v letošní sezoně titul šampion na koštech pořádaných v obcích, jenž se účastní Slováckých slavností vína a otevřených památek.

Pro návštěvníky je připravená také velká novinka. Hradiště totiž bude v sobotu hostit Národní nominační výstavu Slovácké vinařské podoblasti

Kino otevře pro veřejnost dříve nepřístupné prostory

Do dnů otevřených objektů historických památek města Uherské Hradiště se zapojí i kino Hvězda. Zítra a v neděli od 10 do 15 hodin otevřeno totiž také kino své nově zrekonstruované prostory. Veřejnosti budou zpřístupněny taktéž bežně nedostupná místa, jako je promítací kabina či atrium kina. K vidění bude i fotografický pohled do historie kina Hvězda, včetně jeho otevření v roce 1967, nedávné rekonstrukce a akcí z poslední doby.

V neděli bude navíc od 12.30 do 15.30 připravena ukázková hodina dětských animačních dílen Animásek, během které si budou moci děti vytvořit vlastní jednoduchý příběh.

Průvod půjde skoro dva kilometry

Tradičně jako každý rok bude jedním z vrcholů Slováckých slavností vína a otevřených památek v Uherském Hradiště krojovaný průvod. Více než 5000 účastníků procesí se vydá na téměř dvoukilometrovou trasu z Vinařské ulice po Sokolovské, Všehrdově až na Masarykovo náměstí.