„Rekonstrukci zahájíme na jaře a hotoví bychom chtěli být v polovině roku 2010. Domky jsou v původním stavu, je tedy potřeba opravit také střechu a obvodové zdi,“ poznamenal hlucký místostarosta Antonín Kočí.

V prostorách stavení má vzniknout multifunkční prostor pro setkání, akce či výuky o ornamentech. Místo zde najde i tradiční kuchyně, expozice všech typů hluckých krojů a výšivek nebo místnost pro výstavu drobných hospodářských předmětů. „Chceme oslovit místní a sesbírat kuchyňské nebo třeba zahradní náčiní, které používali naši předkové,“ dodal Kočí. V domcích bude také místo pro výstavu historie města Hluk. V části dvora má být místnost pro vaření povidel a na dvorku je v plánu probourání zídky mezi domky, aby vznikl jeden velký dvůr, což by se hodilo pro pořádání větších akcí, jako je oblíbené vaření nebo praní postaru.

Spokojený je také správce hluckých památkových domků František Jelének. „Původní dva objekty město koupilo od místních usedlíků před osmatřiceti lety a zhruba třicet let plní svou nynější funkci,“ sdělil Jelének.

Hlavním cílem hluckých radních je nabídnout místním i návštěvníkům rozšířenější expozice a hlavně zvětšit prostory. Podle Kočího by v domcích mohla mívat zkoušky místní folklorní seskupení. „Pokud bychom i my mohli tímto způsobem domky využívat, dost by nám to pomohlo. A celkově je odkup a rekonstrukce domků příznivým krokem,“ uvedla hlucká folkloristka Kateřina Říhová.

Dva památkové objekty mohou navštívit lidé také v Topolné. „Jeden z nich využívá kroužek Včelaran, druhý je ve stylu muzea a ukazuje, jak se dříve žilo. Za každým domkem jsou dvě stodoly, v jednom je sušárna ovoce a ve druhém kovárna,“ řekla starostka Topolné Hana Marášková, která je na domky ve své obci pyšná. Ty jsou v majetku Slováckého muzea. „Domky v Topolné jsou jediným dokladem původního lidového stavitelství v této lokalitě. Je tam například expozice lidového praní, rybářství nebo patrová komora,“ řekla etnografka Romana Habartová ze Slováckého muzea.