Řadí se totiž do takzvaných nadstandardů. O jejich zařazení na seznam placených procedur a pomůcek přemýšlí rovněž vedení Uherskohradišťské nemocnice.

„Ano, už jsem o tom slyšela, ale například sádru si raději nechám udělat obyčejnou, než bych za ni platila stovky korun,“ netají se svým názorem na hrazení nadstandardů Martina Polášková z Uherského Hradiště. Její názor sice sdílí většina dotázaných, avšak někteří jsou opačného mínění. „Problémy s očima mám již od mládí, proto kdybych věděl, že mi nitrooční čočky pomohou, budou mi svědčit a bude to pohodlné, klidně si za ně připlatím,“ nepřímo oponuje Jan Zapletal ze Starého Města.

V hradišťské nemocnici chtějí do svého rozsáhlého seznamu nadstandardních zákroků zařadit v první fázi čočky a dlahy. Právě jejich zavedení a ceny projednávali zástupci tohoto zdravotnického zařízení na svém pondělním zasedání.

„Ceny implantátů nitroočních čoček se budou podle dodavatele pohybovat od tisíce do patnácti set korun. Vybrat si pacienti mohou od 1. ledna také nadstandardní fixace z polymerového plastu v cenovém rozmezí od pěti set padesáti do devíti set padesáti korun,“ sdělil mluvčí Uherskohradišťské nemocnice Jan Karásek. Nejnižší částka se týká fixace prstů a předloktí, 650 korun si člověk připlatí za horní končetinu, 700 korun za nohu a bérec a nejvyšší částku vydá za dolní končetinu.

O placené procedury či náhrady a pomůcky celkově však není podle slov mluvčího velký zájem. V hradišťské nemocnici totiž již před časem zavedli na žádost získání odlehčené sádry. „Na tisíc pacientů, kteří si nechají dát zlomeninu do tradiční sádry, připadá jediný, který požádá o tu odlehčenou,“ uvedl Karásek. Podobně je na tom nemocnice i s čočkami. Multifokální čočky (vybroušené na různé vady v jednom skle pozn. red.), za které musí pacient zaplatit 18 tisíc korun, si vyžádá podle zdravotnických záznamů asi deset lidí z osmi set ošetřených. Zhruba polovina si za pomůcku připlatí tisícovku a zbytek raději použije ty obyčejné. Seznam nadstandardních zákroků a pomůcek, které člověk může v Uherskohradišťské nemocnici vyžadovat, najdou zájemci i s cenami na internetových stránkách nemocnice pod heslem pro pacienty.