V začátcích instruktorka vyškolila 160 matek za rok, vloni už jich bylo 500

Samotný kurz však přijde na šest set korun. Zahrnuje hodiny plavání a cvičení správného dýchání. „Je rozdělen do několika lekcí. Většinou chodí samotné maminky. Ale na dvě lekce, kde promítáme porod a chodíme si prohlédnout porodní sál, se většinou dostaví i tatínci,“ prozradila instruktorka předporodních příprav Milena Dominiková. Zároveň dodala, že maminky využívají i službu „servis 24“. „To znamená, že mi mohou volat 24 hodin denně na mobilní telefon, kdyby se jim něco stalo, něčemu nerozuměly nebo třeba začaly krvácet,“ uvedla instruktorka.

Předporodní přípravy si maminky pochvalují. „Do kurzu jsem chodila od začátku těhotenství, a to jednou za měsíc. Dozvěděla jsem se tam vše potřebné o celém období těhotenství, porodu, kojení i péči o dítě. Poplatek za přítomnost manžela u porodu jsme tedy už neplatili,“ uvedla matka dvouměsíčního syna Lucie Vávrová. Přítomnost u porodu hodnotí kladně i otcové. „Byl to nezapomenutelný zážitek, když jsem viděl syna přicházet na svět,“ prohlásil Michal Vávra.

Přípravné kurzy fungují v Uherském Hradišti už od roku 1994. V posledních letech jsou podle Dominikové stále více žádané. „Matky o sebe více pečují. I to, že otec přestříhává miminku pupeční šňůru, je stále běžnější. Proto se na to rodiče chtějí připravit,“ podotkla Dominiková.

V začátcích instruktorka ročně vyškolila 160 matek. Vloni už k ní přišlo více než 500 rodiček. Maminky se do jejích kurzů vracejí, i když otěhotní znovu. Existují i prvorodičky, které se kurzů neúčastní. „Do lekcí jsem nechodila, ale přítel se mnou u porodu byl,“ řekla prvorodička Eva Fornůsková z Uherského Hradiště.

Přečtěte si také:

Právě jsme se narodili